Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraków
15.01.2014 15:59

Powstanie spółka "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Zacznie działać 1 kwietnia

Miasto oraz województwo mają wnieść do niej po 1 mln zł każde jako kapitał zakładowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC/Wikimedia)

Nowa spółka akcyjna zajmie się uporządkowaniem własności gruntów we wschodniej części miasta i znalezieniem inwestorów strategicznych, którzy zaangażują się w rewitalizację terenów poprzemysłowych.

Na utworzenie spółki, w której udziały będzie miało miasto Kraków i województwo małopolskie, zgodziła się Rada Miasta. Podobną zgodę muszą wyrazić także radni sejmiku województwa. - _ Spółka powinna zacząć działać od 1 kwietnia _ - mówił jeden z inicjatorów projektu _ Kraków - Nowa Huta Przyszłości _ radny PO Paweł Węgrzyn.

Projekt _ Kraków - Nowa Huta Przyszłości _ to koncepcja ożywienia wschodniej części miasta. Była ona przedmiotem międzynarodowego konkursu urbanistycznego, który rozstrzygnięto w lipcu 2012 r.

Projekt zakłada rewitalizację terenów poprzemysłowych i zagospodarowanie w sumie 5,5 tys. ha. Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. _ - Chcemy stworzyć tą nową część miasta w zgodzie z zasadami smart - city i eko - city _ - podkreśla Węgrzyn. Oznacza to, że dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.

Osią, dookoła której ma się rozwijać nowa dzielnica jest ul. Igołomska, a najważniejszą inwestycją będzie stworzenie Parku Technologicznego w Branicach, przeznaczonego dla inwestorów, w szczególności dla innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i nowoczesnego przemysłu.

Spółka, którą zamierza utworzyć miasto i samorząd województwa zajmować się będzie: uporządkowaniem sytuacji własnościowej gruntów, przygotowaniem infrastruktury technicznej, wyszukiwaniem inwestorów oraz pozyskiwaniem środków na realizację projektu m.in. z funduszy wojewódzkich, państwowych i europejskich.

Chodzi m.in. o znalezienie pieniędzy na: rozbudowę ul. Igołomskiej, utworzenie Centrum Logistycznego i Parku Technologicznego Branice, utworzenie Centrum Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych, tzw. Błoń 2.0 oraz zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego, który ma być w przyszłości obszarem rekreacji i wypoczynku. Miasto oraz województwo mają wnieść do nowej spółki po 1 mln zł każde jako kapitał zakładowy.

Jak powiedziała zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba, są już pierwsi inwestorzy zainteresowani działaniem w Centrum Logistycznym i na terenie Branic. _ - Ogromną wartością projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" jest jego wielofunkcyjność. Nie chcemy tam tworzyć wyłącznie nowych miejsc pracy albo dzielnicy mieszkaniowej. Powstanie fragment miasta, w którym wszystkie funkcje - mieszkanie, praca, wypoczynek - są połączone _ - podkreśliła Koterba.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kraków, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz