Notowania

praca w polsce
24.11.2012 09:57

Praca w Polsce. W tym zawodzie opłaca się kształcić

W całym kraju zaledwie 18 osób ma uprawnienia do wykonywania takiej pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(microgen/iStockphoto)

*Mimo zmiany prawa, nad bezpieczeństwem narciarzy na ponad 400 stokach w całej Polsce nadal będą czuwać głównie ratownicy górscy. Do wykonywania zawodu ratownika narciarskiego zgłasza się mało chętnych, tylko 18 osób w kraju ma odpowiednie uprawnienia. *

Upoważnienie do nadawania uprawnień ratownika narciarskiego posiadają Górskie i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do tej pory GOPR przeprowadził trzy szkolenia ratowników narciarskich. Szkolenie ukończyło 26 osób, a 18 z nich dostało uprawnienia. TOPR nie przeprowadził do tej pory żadnego szkolenia z powodu zbyt małej liczby chętnych; zgłosiły się tylko dwie osoby.

Kandydat na ratownika narciarskiego oprócz odbycia szkolenia, musi przedstawić zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ustawa mówiąca o bezpieczeństwie na stokach weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku. Mowa w niej m.in. o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa na stokach narciarskich przez zarządców wyciągów. Oznacza to, że na każdym wyciągu, nawet najmniejszym, musi dyżurować ratownik.

_ Jeżeli wymóg ten nie jest spełniony, to władze samorządowe mogą nie dopuścić do użytkowania wyciągu _ - powiedział PAP naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki.

Ustawa o bezpieczeństwie na stokach zobowiązuje także zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim do prowadzenia rejestru wypadków. Ma on zawierać dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu, imiona i nazwiska ratowników. Te informacje mają być przechowywane przez 10 lat.

_ Gestorom wyciągów będzie bardziej opłacało się zlecić zabezpieczenie wyciągów GOPR lub TOPR, ponieważ te organizacje biorą na swoją odpowiedzialność nie tylko pomoc medyczną ofiarom wypadków, ale i archiwizują zdarzenia, przechowują dane osobowe, a także dopuszczają trasy narciarskie do użytkowania. Jeżeli gestor wyciągu decyduje się na ratowników narciarskich, to dodatkowo musi przejąć wszystkie wymogi, które zostały zapisane w ustawie o bezpieczeństwie na stokach narciarskich _ - zaznaczył Dębicki.

Zdaniem naczelnika Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusza Zaroda, ratownicy narciarscy mogą się sprawdzić na krótkich trasach narciarskich, przeznaczonych do nauki jazdy lub dla dzieci. _ Na Podhalu jeden krótki wyciąg zdecydował się na zabezpieczenie trasy w ten sposób. Inne stacje narciarskie będą zabezpieczane przez ratowników górskich _ - powiedział. Do tej pory na takich małych wyciągach nie było stałych dyżurów służb ratowniczych.

Zaród dodał, że organizacje ratownictwa górskiego posiadają całe zaplecze ratunkowe, co pozwala na sprawne i profesjonalne przeprowadzenie akcji ratowniczych, niejednokrotnie w trudnych warunkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Po 30 latach przełamała męski monopol Decyzja o przyjęciu w szeregi TOPR kobiety wywołała dyskusję, również wśród ratowników.
Polacy są zagrożeni. Eksperci alarmują Nadchodzi czas rynku pracowników. Jest nas coraz mniej i jesteśmy coraz starsi. Wielu młodych emigruje więc będziemy potrzebować imigrantów.
Teraz masz dużą szansę, żeby znaleźć pracę Po takie wsparcie najczęściej sięgają sieci kosmetyczne, drogerie lub sklepy odzieżowe.
Tagi: praca w polsce, praca, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz