Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pracodawcy
19.07.2013 08:32

Pracodawcy zalegają z wypłatami na ponad 2,1 mln zł

Rekordzistą był właściciel firmy budowlanej, który od stycznia 2012 roku do maja tego roku nie wypłacał pensji swoim 40 pracownikom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Inspekcja Pracy w Opolu ustaliła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku nieznacznie zmalała liczba pracodawców zalegających z wypłatami - z 54 w ubiegłym roku do 52 w bieżącym. Zwiększyła się za to kwota należności, które pracodawcy powinni wypłacić pracownikom - z ponad 1,7 mln zł do ponad 2,1 mln zł.

Okręgowa Inspekcja Pracy w Opolu skontrolowała przestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń w pierwszej połowie tego roku.

Z pokontrolnego raportu wynika, że 52 pracodawców zalegało z wypłatą pensji. To o dwóch mniej niż przed rokiem. Wzrosła natomiast kwota zaległości z ponad 1,7 mln zł w I półroczu 2012 r. do ponad 2,1 mln zł w bieżącym roku. Po kontrolach OIP udało się wyegzekwować 540 tys. zł zaległych wynagrodzeń.

Wzrosła również liczba pracowników, którzy nie otrzymali należnych wynagrodzeń: z 1198 osób do 1287 osób. _ - W związku z naruszeniami przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń i innych należności nałożyliśmy 94 mandaty na łączną kwotę ponad 111 tys. zł. Skierowaliśmy również 24 wnioski o ukaranie do sądu _ - poinformował rzecznik prasowy OIP w Opolu Łukasz Śmierciak.

Inspektorzy pracy skontrolowali m.in. jedną z hurtowni na terenie Opolszczyzny. Ustalono liczne nieprawidłowości dotyczące wypłaty wynagrodzeń oraz czasu jazdy i odpoczynku 27 kierowców pracujących w tej firmie. Kwota należności przekroczyła 141 tys. zł brutto.

_ - Stwierdzono również zatrudnianie kierowców na podstawie umów zleceń na warunkach, w których winna być zawarta umowa o pracę. Nałożyliśmy karę w wysokości 20 tys. zł i skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ponieważ stwierdziliśmy, że pracodawca miał na koncie firmowym pieniądze, z których mógł uregulować należności wobec pracowników, ale świadomie tego nie robił _ - poinformował Śmierciak.

Inspektorzy przeprowadzili również kontrolę w firmie budowlanej, w której nie wypłacono 40 pracownikom wynagrodzeń za pracę. Pracodawca zalegał z pensjami od stycznia 2012 r. do maja 2013 r. Właściciel firmy dobrowolnie poddał się karze w wysokości 7 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrudnienie wciąż spada, a pensje rosną Przedsiębiorstwa deklarują spadek zatrudnienia już 10 miesiąc z rzędu. Zobacz najnowsze dane GUS.
Pracodawcy zaprosili związkowców List napisali: Business Centre Club, Konfederacje Lewiatan, Pracodawców RP i Związek Rzemiosła Polskiego.
Pracodawcy ostrzegają: Grozi nam stagnacja Konfederacja Lewiatan ogłosiła w piątek _ Manifest Przedsiębiorców _.
Tagi: pracodawcy, business news, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz