Notowania

business news
01.07.2015 17:24

Pracownicy wrocławskiego lotniska żądają podwyżek płac

Jeśli nie dojdzie do porozumienia związkowcy zapowiadają strajk. W Porcie Lotniczym Wrocław zatrudnionych jest około 350 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PL Wrocław)

Związki zawodowe w Porcie Lotniczym Wrocław chcą podwyżek płac o 500 zł brutto dla każdego pracownika. Od kilku miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Do negocjacji został wyznaczony mediator. Jeśli nie dojdzie do porozumienia związkowcy zapowiadają strajk.

Jak powiedział w środę na konferencji przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Porcie Lotniczym Wrocław Henryk Zajączkowski, związkowcy walczą o podwyżki płac o 500 zł brutto dla każdego pracownika.

- Nasze żądania co do kwoty zbliżyły się do propozycji pracodawcy, jednak nadal chce on kontynuować politykę płacową polegającą na podziale nagród według własnego uznania - mówił Zajączkowski.

Według związkowca takie stanowisko zarządu wrocławskiego lotniska powoduje, że realne podwyżki otrzyma wąska grupa pracowników. - My chcemy, by podwyżki objęły wszystkich pracowników - mówił Zajączkowski.

Związkowcy twierdzą, że średnia płaca w Porcie Lotniczym Wrocław to 3,3 tys. zł brutto. - Ale jak spojrzy się na zarobki poszczególnych pracowników, to zdecydowania większość zarabia około 2 tys. zł brutto - dodał związkowiec.

Spór zbiorowy z pracodawcą trwa od grudnia ub. roku. Teraz powołano mediatora. Związkowcy deklarują, że zależy im na porozumieniu z pracodawcą, ale jeśli do niego nie dojdzie - zapowiadają akcje protestacyjne i strajk.

Zarząd spółki Port Lotniczy Wrocław w oświadczeniu podkreślił, że zadeklarował wzrost wynagrodzeń pracowniczych, "jednak w innym tempie i w innej formie niż oczekuje strona związkowa".

Zarząd zaproponował podwyżki pensji zasadniczej dla co najmniej 20 proc. pracowników, w tym dla osób najmniej zarabiających. Zaproponowano również podwyżki kwot premii uznaniowych kwartalnych dla wszystkich pracowników - z obecnego średniego poziomu ok. 10 proc. do ok. 30 proc. - Podwyżki te, uzależnione od nakładu i efektów pracy, byłyby dokonywane stopniowo w okresie 2-3 lat - podano w oświadczeniu.

Jednocześnie zarząd pokreślił, że roszczenia związków zawodowych są niemożliwe do realizacji z powodów finansowych i społecznych. "Jednorazowa podwyżka powodowałyby skokowy wzrost kosztów zatrudnienia o około 3,5 mln zł rocznie. Suma ta przewyższa zyski spółki i naraziłaby ją na straty. Dodatkowo podwyżki nie mogą być przeprowadzane według krzywdzącej formuły po równo dla wszystkich, czego oczekują związkowcy. W ocenie zarządu wzrost wynagrodzeń powinien być uzależniony od zaangażowania i efektów pracy, a także powinien uwzględniać indywidualne potrzeby poszczególnych grup pracowników, zwłaszcza tych najmniej zarabiających" - napisano w oświadczeniu.

W Porcie Lotniczym Wrocław zatrudnionych jest około 350 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnicy rezygnują z podwyżek? Urzędnicze związki zawodowe nie będą walczyć w sądach o odmrożenie płac, bo uważają, że takie akcje nie przynoszą żadnego skutku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
We Wrocławiu powstanie baza linii Ryanair Będzie to trzecie tego typu centrum obsługi w Europie.
Nauczyciele chcą podwyżek. Minister odpowiada Jak zaznaczył prezes ZNP, związek protestuje m.in. przeciwko ignorowaniu nauczycieli i ich potrzeb, przekazywaniu prowadzenia szkół przez samorządy oraz łamaniu przez nie prawa w imię oszczędności.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz