Notowania

rio tinto
23.03.2010 16:16

Pracownicy Rio Tinto brali w Chinach łapówki

Czterej dyrektorzy australijskiego koncernu wydobywczego przyznali się do winy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Czterej pracownicy australijskiego giganta wydobywczego, oskarżeni o przyjmowanie łapówek i szpiegostwo gospodarcze w Chinach, przyznało się do winy. *

Oskarżeni potwierdzili zarzut przyjmowania łapówek. Nie zgodzili się jedynie co do ich wielkości. Dziś odpowiedzą na zarzuty szpiegostwa gospodarczego. Proces ma potrwać trzy dni. Na salę rozpraw nie zostali wpuszczeni ani przedstawiciele Rio Tinto, ani zagraniczni dziennikarze.

Stern Hu, Australijczyk kierujący oddziałem Rio Tinto w Szanghaju, oraz trzech jego chińskich współpracowników zostało zatrzymanych w lipcu 2009 r., miesiąc po tym, jak Rio Tinto zerwało umowę sprzedaży części swoich udziałów chińskiemu Chinalco. Władze Chin oskarżyły wtedy przedstawicieli brytyjsko-australijskiej firmy o próby korupcji decydentów 16 dużych chińskich firm, uczestniczących w rozmowach na temat cen rudy żelaza.

Stern Hu oskarżony jest o przyjęcie łapówek w wysokości 900 tys. dolarów. Drugi oskarżony, Wang Yong posądzany jest o wzięcie 9 milionów dolarów łapówki. Pozostali mieli dać się skorumpować za ok. 400 tys. dolarów.

Przyznanie się oskarżonych do winy jest dużym zaskoczeniem. Szefowie Rio Tinto w Australii do ostatnich dni przed procesem utrzymywali, że ich pracownicy są niewinni.

Od czasu wybuchu afery relacje między Chinami a Rio Tinto są bardzo napięte.

- _ Ten proces to przedmiot naszej ogromnej troski. Mogę tylko powiedzieć, że z szacunkiem czekamy na wynik chińskiej procedury prawnej _ – mówi Tom Albanese, szef australijskiego koncernu, w rozmowie z reporterem BBC.

Chiny są największym partnerem handlowym Australii. Pomimo problemów dyplomatycznych udało im się zawrzeć ostatnio kontrakt o wartości 1,35 mld dolarów. Razem zainwestują w kopalnię żelaza w Gwinei.

ZOBACZ REPORTAŻ O KŁOPOTACH RIO TINTO:

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rio tinto, proces, szpiegostwo, łapówki, dyrektorzy, pracownicy, chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz