Notowania

gaz-system
15.04.2015 18:29

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam dokończy budowę Polskiego LNG

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam został pełniącym obowiązki prezesa Polskiego LNG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polskie LNG)

Został oddelegowany na to stanowisko przez radę nadzorczą, w związku z upływem kadencji członków dotychczasowego zarządu - podał w komunikacie Gaz-System.

Chadam od lipca 2009 roku jest prezesem Gaz-Systemu, spółki, do której należy Polskie LNG.

Jak podał Gaz-System, 15 kwietnia odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie(ZWZ) Polskiego LNG S.A. dotyczące przyjęcia sprawozdania finansowego spółki za poprzedni rok obrotowy.

- Jednocześnie w związku z odbyciem ZWZ za poprzedni rok obrotowy oraz upływem kadencji Członków Zarządu Polskiego LNG S.A., Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o ogłoszeniu konkursu na Prezesa i Wiceprezesa Zarządu. Rada Nadzorcza delegowała dwóch członków Rady Nadzorczej Polskiego LNG S.A. do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu i Wiceprezesa Zarządu do czasu rozstrzygnięcia konkursu.

Obowiązki Prezesa Zarządu Polskiego LNG S.A. będzie pełnił Pan Jan Chadam, natomiast obowiązki Wiceprezesa Zarządu Pan Robert Soszyński" - podał Gaz-System.

Na początku marca NIK w swym raporcie ocenił, że niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw sprawiły m.in., że wciąż nie uruchomiono gazoportu w Świnoujściu, który miał być gotowy latem 2014 r.

"Przez opóźnienia istnieje poważne ryzyko utraty środków z UE" - napisała Najwyższa Izba Kontroli raporcie dotyczącym kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji. Po tych publikacjach wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewniał, że "terminal LNG w Świnoujściu jest gotowy w około 97 proc.”. Przekonywał też, że inwestycja jest "bardzo blisko końca”.

Wykonawca zażądał więcej pieniędzy

W opublikowanym raporcie na temat prac przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu NIK zarzuciła niewłaściwą realizację zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw, co spowodowało m.in. przesunięcie uruchomienia inwestycji, która miała być gotowa latem 2014 r. Opóźnienia w realizacji inwestycji terminalu w Świnoujściu przesuwają termin rozpoczęcia odbioru dostaw gazu LNG z Kataru oraz rodzą ryzyko utraty środków UE, wykorzystanych do współfinansowania inwestycji - napisano w raporcie NIK.

Przekroczenie planowanego terminu odsunęło w czasie możliwość dywersyfikacji dostaw gazu poprzez umożliwienie dostaw do Polski gazu skroplonego i może też spowodować konsekwencje finansowe dla PLNG oraz PGNiG SA - dodała Izba.

Resort skarbu w przesłanym stanowisku podkreślił wówczas, że budowa gazoportu jest obecnie zaawansowana w 95,7 procentach i inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacji. Wykonawca gazoportu domaga się dopłaty za - jak twierdzi - dodatkowe prace. Części tych roszczeń strona Polska nie uznaje. Natomiast upublicznianie szczegółów sporu osłabia pozycję negocjacyjną polskiego inwestora i może narazić Skarb Państwa na dodatkowe koszty. Właśnie dlatego, że spółka Polskie LNG jest w trakcie negocjacji z włoskim wykonawcą terminalu, który wysuwa dodatkowe roszczenia finansowe, minister skarbu zwrócił się do prezesa NIK o nieujawnianie treści raportu do czasu, gdy zostaną one sfinalizowane. W negocjacjach wykonawca wykorzystuje podawane do publicznej wiadomości terminy ukończenia inwestycji, żeby przedstawiać kolejne wnioski o zwiększenie finansowania. Nie ma na to zgody - napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Katar czeka na polski gazoport. Będą kary? Dotychczasowe problemy nie szkodzą finansowo PGNiG, ale to może się zmienić.
Minister: Gazoport "nie tak ważny, jak dawniej" Włodzimierz Karpiński zapewnia jednak, że budowa zakończy się jeszcze w tym roku.
Gazoport nie tak szybko. Do akcji wchodzą służby Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewnia, że budowa terminalu jest _ bardzo bliska końca _, ale dokładnej daty nie podaje.
NIK o bezpieczeństwie sieci gazowych Spółka GAZ-SYSTEM S.A. prawidłowo nadzoruje system zapewnienia bezpieczeństwa eksploatowanych gazociągów oraz prowadzonych nowych inwestycji w tym zakresie. W Spółce opracowane zostały kompleksowe procedury przeprowadzania czynności eksploatacyjnych, a także zasady nadzoru nad wykonywaniem tych prac. Również zasady prowadzenia nowych inwestycji sieciowych były w Spółce ściśle uregulowane stosownymi procedurami, zgodnie z którymi konstruowano umowy z wykonawcami robót i firmami sprawującymi nadzór nad budowami. Nieodłącznym ...
Tagi: gaz-system, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, najważniejsze, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz