Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przewozy regionalne
15.01.2015 06:32

Prezes Przewozów Regionalnych zapowiada zmiany w spółce

Plan restrukturyzacji spółki, ma trafić do Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Danuta Matloch/REPORTER)

W maju powinien być gotowy plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, który w lipcu powinien trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej - mówił w Sejmie prezes spółki Tomasz Pasikowski.

_ - W maju powinien być gotowy pełny plan restrukturyzacji tak, żeby po uzgodnieniu na poziomie krajowym z Urzędem Ochrony Konsumenta i Konkurencji, mógł w lipcu trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej _ - powiedział Pasikowski na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.

Plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych (PR) zakłada, że skarb państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki. Agencja stałaby się większościowym udziałowcem PR, 600 mln zł przeznaczone zostałoby na oddłużenie spółki, a 150 mln na jej restrukturyzację.

Na porozumienie dotyczące oddłużenie i restrukturyzacji PR muszą zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Na razie zgodę wyraziło 8 z 16 marszałków.

_ - Stan na dzisiaj jest taki, że liczba marszałków, którzy popierają program zwiększa się. Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że w lutym kolejne województwa dołączą, bo jesteśmy w takim stanie negocjacji, że takie zapewnienie dzisiaj poważnie mogę złożyć _ - powiedział Pasikowski.

Dodał, że aby cały projekt restrukturyzacji mógł być realizowany, potrzebna jest zgoda udziałowców, którzy łącznie mają 2/3 udziałów reprezentowanych na zgromadzeniu udziałowców, czyli 66,6 proc. Tę liczbę osiągniemy myślę w pierwszym kwartale - zadeklarował Pasikowski.

Na razie marszałkowie, którzy wyrazili zgodę na program, posiadają łącznie 58,7 proc. udziałów w spółce PR.

Pasikowski zaznaczył, że wdrożenie programu restrukturyzacji PR pozwoli spółce _ odzyskać sterowność na tyle, żeby myśleć o jakimś pomyśle na rozwój biznesu _. _ Wtedy wrócimy do rozważań o rozbudowie naszej oferty i jej uatrakcyjnieniu dla naszych pasażerów _ - dodał.

Przewozy Regionalne uruchamiają blisko 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających pociągami do pracy czy szkoły.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister tłumaczy, dlaczego w Pendolino trzeba zapłacić 650 zł za bilet Chodzi o opłatę dodatkową za kupowanie biletu na pokładzie pociągu. Maria Wasiak mówi też o szansach na reanimowanie Przewozów Regionalnych.
Koleje toną w długach. Minister proponuje... Na porozumienie dotyczące oddłużenie i restrukturyzacji PR muszą zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Na razie zgodę wyraziło 7 z 16 marszałków.
Tysiące Polaków nie dojedzie do szkół i pracy? Związkowcy grożą strajkiem _ - Na kolei jest totalny chaos i to się dzieje za przyzwoleniem rządu _ - grzmią związkowcy.
Tagi: przewozy regionalne, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, najważniejsze, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz