Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes BP broni wydobycia ropy spod dna morskiego

0
Podziel się:

Tony Hayward: Katastrofy w Zatoce Meksykańskiej nie przerwie wydobycia.

Prezes BP broni wydobycia ropy spod dna morskiego
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bFgkiAEl

Prezes koncernu BP Tony Hayward twierdzi, że wydobycie ropy naftowej ze złóż podmorskich jest potrzebne światu i nie zaprzestanie się go mimo katastrofy w Zatoce Meksykańskiej.

_ - Muszą zostać jednak wprowadzone konieczne zmiany _ - przyznał Hayward w wywiadzie dla _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Mimo katastrofy, do jakiej doszło w Zatoce Meksykańskiej, Hayward widzi pewne pozytywy tej sytuacji. - _ Najważniejsze jest to, że liderzy biznesu byli gotowi przyjąć osobistą odpowiedzialność za zwalczanie skutków wypadku. Kolejnym doświadczeniem jest to, że te trudne okoliczności doprowadziły do ścisłej współpracy naukowców i inżynierów _ - powiedział.

bFgkiAEn

_ FAZ _ odnotowuje, że BP jak i cały przemysł naftowy zostały zalane falą krytyki po kwietniowym incydencie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Najważniejszy człowiek w brytyjskim koncernie uważa jednak, że jego firma ma należyte kwalifikacje do wykonywania swojej pracy, a w zaistniałej sytuacji spisuje się naprawdę dobrze.
_ - Zarówno my, jak i cały przemysł naftowy, pracujemy w głębinach od wielu lat w sposób bezpieczny i niezawodny. Do chwili tego wypadku bilans w kwestiach bezpieczeństwa prezentował się bardzo dobrze przez ostatnie 20 lat. To pokazuje, że mamy niezbędne technologie i umiejętności do pracy na tych głębokościach. Ponadto, nasze działania na tych wodach (Zatoki Meksykańskiej) potwierdzają, że mamy należyte kompetencje w radzeniu sobie z takimi sytuacjami - zatrzymaliśmy znaczną część plamy ropy, i tylko niewielka ilość dotarła do brzegów USA. Wypadek dowodzi jednak, że nasz przemysł musi podejmować więcej środków ostrożności, zwłaszcza w kwestiach uszczelniania wycieków przy dnie morskim lub na dużych głębokościach _ - powiedział szef BP.

Hayward wierzy w przyszłość przemysłu wydobywczego i nie spisuje go na straty mimo ostatnich niepowodzeń. _ _

_ - Tak my, jak i inne przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem ropy spod dna morskiego nie robimy tego bez powodu: Stany Zjednoczone i reszta świata potrzebują tej ropy. Prawie 30 proc. amerykańskiego wydobycia ropy naftowej pochodzi z Zatoki Meksykańskiej. To ważny wkład w bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dlatego uważam, że ten wypadek zmieni przemysł naftowy, ale go nie zatrzyma. Nie poddaliśmy się w eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej po katastrofie Apollo 13 i nie zaniechaliśmy korzystania z przestrzeni powietrznej, kiedy w zeszłym roku samolot linii Air France spadł do Atlantyku w niewyjaśnionych okolicznościach _ - mówił Hayward.

bFgkiAEt

Szef BP zdaje sobie jednak sprawę, że wypadek w Zatoce Meksykańskiej jest ważną lekcją dla całej branży. _ - Jak powiedziałem, mamy kilka możliwości wyciągnięcia wniosków z tego zdarzenia i musimy zapewnić, że nigdy więcej się to nie powtórzy, a jeśli już się zdarzy, to że będziemy w stanie na coś takiego zareagować, nawet na tych głębokościach _ - oświadczył.

Brytyjski przedsiębiorca odrzuca jakiekolwiek zarzuty zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa. _ - Jestem absolutnie pewien, że w ciągu ostatnich trzech lat wszelkie zainicjowane zmiany w zakresie bezpieczeństwa we wszystkich oddziałach naszej firmy miały najwyższy priorytet _ - powiedział.

Zapewnił również, że BP jest świadoma swej odpowiedzialności za skutki wypadku platformy _ Deepwater Horizon _. _ - BP jest bardzo dużą firmą, z wystarczającymi środkami finansowymi, aby pokryć koszty tego incydentu. Powiedzieliśmy już, że wypełnimy nasz obowiązek i pokryjemy wszelkie uzasadnione roszczenia odszkodowawcze _ - oświadczył Hayward.

bFgkiAEO
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)