Notowania

fiat
23.09.2012 09:04

Prezes Fiata tłumaczy się przed premierem. Dogadali się?

Chodzi o burzę, jaka wybuchła we Włoszech, gdy koncern ogłosił, że wycofuje się z planów inwestycyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Podczas sobotnich rozmów z rządem Mario Montiego kierownictwo Fiata zobowiązało się pozostać we Włoszech i inwestować w swe krajowe fabryki - głosi komunikat wydany po spotkaniu. Doszło do niego po tym, gdy koncern zrezygnował z zainwestowania 20 mld euro. *

Pięciogodzinna rozmowa prezesa Fiata Johna Elkanna i dyrektora generalnego Sergio Marchionne z Mario Montim i kilkoma ministrami odbyła się z inicjatywy rządu, który poprosił o wyjaśnienia w związku z burzą, do jakiej doszło we Włoszech, gdy 13 września firma ogłosiła rezygnację ze swych wielkich planów inwestycyjnych.

Strategia, przyjęta ponad 2 lata temu pod nazwą Fabbrica Italia przewidywała zainwestowanie 20 miliardów euro we włoskie fabryki po to, by je zmodernizować i uczynić bardziej konkurencyjnymi i wydajnymi. Dzięki temu dwukrotnie miała wzrosnąć liczba samochodów produkowanych w krajowych zakładach turyńskiej firmy.

Fiat, który uznał ostatnio te plany za _ nieaktualne _ z powodu ciężkiego kryzysu branży motoryzacyjnej, zapewnił rząd Montiego, że potwierdza swą strategię inwestowania we Włoszech w _ odpowiednim momencie _ - jak podkreślono we wspólnym komunikacie - a także w rozwój nowych produktów by _ w pełni skorzystać z ożywienia na europejskim rynku _.

Komunikat głosi, że rząd wyraził uznanie dla podjętego zobowiązania. Obie strony zapowiedziały też, że będą kontynuować współpracę poszukując metod wzmocnienia strategii eksportu branży samochodowej.

_ Kierownictwo Fiata zobowiązało się stać na straży obecności grupy we Włoszech, także dzięki bezpieczeństwu finansowemu, jakie zapewnia przede wszystkim aktywność poza Europą _ - podano we wspólnym komunikacie. To kluczowe sformułowanie interpretuje się jako gotowość postawienia na eksport na chłonne rynki poza Starym Kontynentem, przede wszystkim w USA, gdzie koncern obecny jest dzięki połączeniu z Chryslerem.

Potwierdza to stwierdzenie, że _ w tej perspektywie Fiat zamierza przeorientować swój model biznesu we Włoszech w logikę, która będzie przedkładać eksport, zwłaszcza poza Europę _.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Motoryzacyjny gigant pod ścianą. Dziś przełomowe spotkanie Szef obecnej w Polsce firmy ogłosił, że inwestycje za 20 miliardów euro są nierealne.
Koncern w agonii. Produkcja zostaje w kraju Sergio Marchionne odparł falę zarzutów, że chce porzucić Włochy po tym, jak dyrekcja ogłosiła, że w związku z ciężkim kryzysem na rynku motoryzacyjnym rezygnuje z planów zainwestowania 20 miliardów euro w krajowe fabryki firmy.
Sensacyjny Fiat. To wstrząśnie Włochami Tak twierdzi część włoskiej prasy, komentując decyzję kierownictwa koncernu o rozstaniu ze Zrzeszeniem Włoskich Przemysłowców.
Tagi: fiat, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz