Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent podpisuje ustawę o winach

Prezydent podpisuje ustawę o winach

Fot. Jasmina007/iStockphoto
Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę uchwaloną przez Sejm w maju o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego i ułatwiają rolnikom produkcję win.

Zgodnie z nowymi regulacjami polscy rolnicy będą mogli sprzedawać własne wina owocowe, gronowe i miody pitne bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, jeżeli ich produkcja i sprzedaż nie przekroczy 100 hektolitrów trunku (10 tysięcy litrów).

Nowe przepisy mają przyczynić się większego zainteresowania produkcją win, a także do rozwoju małych winnic w naszym kraju.

Ponadto ustawa upraszcza wymagania przy wpisie do rejestru przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub rozlewem wyrobów winiarskich.

Przewiduje ona też wprowadzenie zmian w klasyfikacji fermentowanych wyrobów winiarskich, takich jak: wino owocowe, miody pitne, napoje winne owocowe, cydry (jabłeczniki), perry (gruszkówki). Ma to zapewnić konsumentom lepszą informację o poszczególnych napojach winiarskich.

Określono także tryb zgłaszania nazw wyrobów winiarskich, by zostały one objęte ochroną, jako nazwy pochodzenia albo oznaczeń geograficznych. Wnioski w tej sprawie będzie przyjmował minister rolnictwa. Nowa ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty publikacji.

Czytaj w Money.pl
Spytaj prezydenta, jak żyć. Odpowie w sieci
- Ja w imieniu mojej babci - dlaczego są tak niskie emerytury? Czy umiałby pan przeżyć za 700 zł na miesiąc? - pyta jedna z internautek.
Wybory parlamentarne 16 października?
Prezydent chce, by odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym.
Komorowski: Realne szanse na zniesienie wiz
Obama jest już po wstępnych rozmowach z amerykańskim Kongresem, mówi prezydent.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
(@)
89.79.218.* 2011-06-03 17:04
Szkoda że nie interesuje się Polakami i ich przyszłością a tylko alkoholami i cenzurowaniem internetu.
2011-06-03 14:46 Tysiącznik na forum
jest wielokrotnie bardziej groźny niż marihuana, uzależnia w stopniu ciężkim.

Trawka w porównaniu do wina jest niegroźna, nie toksyczna, nawet jest skutecznym lekiem na wiele chorób w tym niektóre nowotwory. Marihuana praktycznie nie uzależnia i nie ma takich problemów z prowadzeniem pojazdów pod jej wpływem. Mogą ją nawet bez szkody dla dziecka palić kobiety w ciąży.

Marihuana jest nielegalna, a za posiadanie najmniejszej ilości można dostać wg nowej ustawy do 5 lat więzienia, za częstowanie do 12 lat.

Ustawa winiarska ułatwia produkcję i nie wymaga rejestracji działalności. Żeby nie było, popieram nową ustawę winiarską. Ok. Ale zróbmy to samo z marihuaną.