Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisuje ustawę o winach

0
Podziel się:

Od teraz, jeśli produkcja win nie przekracza 100 hektolitrów, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej.

Prezydent podpisuje ustawę o winach
(Jasmina007/iStockphoto)
bEEEkkXV

Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę uchwaloną przez Sejm w maju o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego i ułatwiają rolnikom produkcję win.

Zgodnie z nowymi regulacjami polscy rolnicy będą mogli sprzedawać własne wina owocowe, gronowe i miody pitne bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, jeżeli ich produkcja i sprzedaż nie przekroczy 100 hektolitrów trunku (10 tysięcy litrów).

Nowe przepisy mają przyczynić się większego zainteresowania produkcją win, a także do rozwoju małych winnic w naszym kraju.

bEEEkkXX

Ponadto ustawa upraszcza wymagania przy wpisie do rejestru przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub rozlewem wyrobów winiarskich.

Przewiduje ona też wprowadzenie zmian w klasyfikacji fermentowanych wyrobów winiarskich, takich jak: wino owocowe, miody pitne, napoje winne owocowe, cydry (jabłeczniki)
, perry (gruszkówki). Ma to zapewnić konsumentom lepszą informację o poszczególnych napojach winiarskich.

Określono także tryb zgłaszania nazw wyrobów winiarskich, by zostały one objęte ochroną, jako nazwy pochodzenia albo oznaczeń geograficznych. Wnioski w tej sprawie będzie przyjmował minister rolnictwa. Nowa ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty publikacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spytaj;prezydenta;jak;zyc;odpowie;w;sieci,51,0,843827.html) Spytaj prezydenta, jak żyć. Odpowie w sieci - _ Ja w imieniu mojej babci - dlaczego są tak niskie emerytury? Czy umiałby pan przeżyć za 700 zł na miesiąc? _ - pyta jedna z internautek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;parlamentarne;16;pazdziernika,160,0,840864.html) Wybory parlamentarne 16 października? Prezydent chce, by odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t140312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;realne;szanse;na;zniesienie;wiz,171,0,840619.html) Komorowski: Realne szanse na zniesienie wiz Obama jest już po wstępnych rozmowach z amerykańskim Kongresem, mówi prezydent.
bEEEkkYy
business news
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)