Notowania

business news
18.09.2012 06:30

Problemy z Ryanairem. Unia znajdzie rozwiązanie?

Komisja Europejska będzie chciała zobligować kraje Unii do wymiany wszystkich informacji o incydentach zagrażających bezpieczeństwu w lotnictwie i umieszczanie ich we wspólnej bazie danych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W ślad za doniesieniami o awaryjnych lądowaniach Ryanaira w Hiszpanii Komisja Europejska zapowiedziała wczoraj obowiązkową wymianę informacji o incydentach w lotnictwie pomiędzy krajami UE. Propozycję w tej sprawie KE ma zamiar przedstawić w grudniu.

W niedzielę irlandzki tani przewoźnik Ryanair po raz trzeci w ciągu czterech dni awaryjnie wylądował w Hiszpanii. Podobne przypadki odnotowano także w poprzednich tygodniach i miesiącach, wtedy przyczyną było oszczędne tankowanie i ryzyko, że podczas lotu zabraknie paliwa. Hiszpańskie władze wszczęły dochodzenie przeciwko Ryanairowi, bo ich zdaniem naraża on na niebezpieczeństwo pasażerów, a premier Hiszpanii miał - jak donosiła prasa hiszpańska - napisać w tej sprawie list do KE.

Rzeczniczka komisarza UE ds. transportu Siima Kallasa, Helen Kearns, przyznała wczoraj podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli, że hiszpańskie władze kontaktowały się _ nieoficjalnie _ z KE w tej sprawie, ale nie zwróciły się jeszcze oficjalnie o jej wsparcie.

- _ KE jest gotowa zaoferować wsparcie, jeśli chodzi o pomoc w pełnej wymianie informacji między władzami krajów UE w sprawie incydentów. Właściwa i przejrzysta wymiana informacji jest podstawą bezpieczeństwa _ - powiedziała Kearns.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m242837.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ryanair;latal;ze;zbyt;mala;iloscia;paliwa;jest;sledztwo,238,0,1142254.html) *Śledztwo w sprawie Ryanaira. Bo narażali... * Maszyny tego przewoźnika trzy razy lądowały awaryjnie z powodu niedostatecznej ilości paliwa - podejrzewa rząd Hiszpanii. Dodała jednak, że obecne unijne przepisy przewidują wymianę informacji, ale tylko _ gdy to konieczne _ i tylko pomiędzy władzami krajów, których incydent dotyczy - w tym przypadku pomiędzy Irlandią i Hiszpanią. W wymianę taką w razie potrzeby może być zaangażowana KE. - _ Ponieważ tak ważne wydaje się wczesne ostrzeganie, w grudniu przedstawimy propozycję, która pójdzie dalej _ - zapowiedziała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że KE będzie chciała zobligować kraje UE do wymiany wszystkich informacji o incydentach zagrażających bezpieczeństwu w lotnictwie ze wszystkimi krajami Unii poprzez umieszczanie ich w dostępnej dla innych krajów, wspólnej bazie danych.

Kearns nie chciała wypowiadać się na temat tego, czy Ryanair stosuje unijne standardy bezpieczeństwa w lotnictwie, zauważyła tylko, że wyjaśnią to zapewne dochodzenia hiszpańskich i irlandzkich władz.

W niedzielę samolot linii Ryanair musiał awaryjnie lądować w Madrycie. Maszyna wystartowała z francuskiego lotniska Beauvais pod Paryżem, obsługującego tzw. tanie linie, i leciała na Teneryfę. Podczas lotu pilot poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie w Madrycie ze względu na problemy techniczne. Samolot bezpiecznie wylądował na lotnisku Barajas i po trzygodzinnej naprawie odleciał na Wyspy Kanaryjskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy, kontrowersyjny pomysł szefa Ryanair Zyski linii spadają, więc Michael O'Leary sięga po niestandardowe rozwiązania.
Dziesiątki nowych połączeń lotniczych. Stąd opłaca się latać W rozkładzie lotów naszych portów pojawiły się nowe kierunki. Rewolucja trwa też na polskim niebie - siatka połączeń jest coraz gęstsza.
160 tysięcy osób w miesiąc. A to początek Rekord liczby odprawionych osób i rejsów padł w piątek 10 sierpnia, kiedy obsłużono 6 tys. 407 podróżnych.
Tagi: business news, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz