Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leki
10.01.2013 16:14

Proces o lek w USA. Bo dostały raka

Cztery siostry oskarżyły koncern Eli Lilly o to, że zachorowały na raka piersi po tym jak ich matka, gdy była w ciąży, zażywała wytwarzany przez tą firmę lek hormonalny

Podziel się
Dodaj komentarz
(trekkyandy/CC/Flickr)

Cztery siostry Melnick oskarżyły koncern farmaceutyczny Eli Lilly o to, że zachorowały na raka piersi po tym jak ich matka, gdy była w ciąży w latach 50. XX w., zażywała wytwarzany przez tą firmę lek hormonalny - informuje AP.

Pozew w Bostonie złożyło również kilkadziesiąt innych kobiet, które oskarżały innych producentów tego samego leku za uszczerbki na zdrowiu. Chodzi o wycofany już z użycia dietylstilbestrol (DES), doustny lek będący niesterydowym estrogenem. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził go do użycia w 1941 r.

Lek stosowany był w leczeniu gonokokowego zapalenia pochwy, zanikowego zapalenia pochwy, objawów menopauzy i do poporodowego zahamowania laktacji. W USA przez 30 lat podawano go milionom kobietom w ciąży w celu zapobieganiu poronieniom i przedwczesnym porodom. Był też używany jako środek antykoncepcyjny.

W 1971 r. ukazały się badania sugerujące, że u kobiet w ciąży powoduje wady płodu oraz raka pochwy u tych z nich, których matki zażywały go w czasie ciąży. Od tego czasu był wycofywany z rynku przez poszczególnych producentów. W 1997 r. jako ostatni zrobił to koncern Lilly.

Pozew sióstr Melnick jest pierwszym, który wszedł w środę na wokandę sądową. Reprezentujący je prawnik twierdzi, że firma nie przetestowała leku u kobiet w ciąży, by sprawdzić czy nie powoduje działań niepożądanych w organizmie płodu.

Siostry Melnick twierdzą, że zachorowały na raka piersi po czterdziestce (w latach 1997-2003). Ich adwokat przekonuje, że na ten nowotwór nie zachorowała tylko piąta siostra Melnick, gdyż ich matka nie przyjmowała DES gdy była z nią w ciąży.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci alarmują: cukrzycy bez nowych leków Na nowej liście refundacyjnej nie pojawiły się leki inkretynowe, na które czekają diabetycy.
Te leki nam nie pomogą, a mogą zaszkodzić Coraz częściej lekarze mają do czynienia z alergią pacjentów na różne leki. Problem dotyczy kilku procent całej populacji osób leczonych.
Refundacja leków. Nie wydano prawie 2 mld Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia tego roku, wprowadzając m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt.
Tagi: leki, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz