Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Producenci lotniskowych skanerów zacierają ręce

0
Podziel się

Dzięki zaostrzeniu przepisów o bezpieczeństwie, czeka na nich rynek wart miliardy dolarów.

Producenci lotniskowych skanerów zacierają ręce
(martinroell/CC/Flickr)
bErHclDp

Producenci urządzeń służących przeprowadzaniu kontroli na lotniskach skorzystają na zaostrzeniu środków bezpieczeństwa. Czeka na nich rynek wart miliardy dolarów.

Niepewne czasy są zazwyczaj dobrymi czasami dla producentów urządzeń służących zapewnieniu bezpieczeństwa. Po nieudanym zamachu lotniczym w USA w wielu państwach rozgorzała debata na temat zaostrzenia środków bezpieczeństwa na lotniskach.

Tymczasem producenci skanerów ciała przygotowują się do pracy w godzinach nadliczbowych. Po udaremnionym zamachu w samolocie amerykańskich linii Northwestlecącego z Amsterdamu do Detroit amerykański Urząd Bezpieczeństwa Transportu TSA zamówił dodatkowe 300 skanerów do prześwietlania pasażerów.

bErHclDr

Bezzwłoczne wprowadzenie spornych skanerów zapowiedziały także Wielka Brytania i Holandia, nowe urządzenia testuje także Federalna Akademia Policyjna w niemieckiej Lubece.

Koszt jednego urządzenia do skanowania ciało to *150 tys. dolarów. *
Na producentów urządzeń czeka rynek wart miliardy dolarów.

Wprowadzenie przez duże lotniska nowych systemów zabezpieczeń będzie pierwszym krokiem do nowego globalnego standardu kontroli, argumentują eksperci z branży. Ich zdaniem światowe zapotrzebowanie na tego typu systemy to 50 tys. urządzeń dla samych tylko lotnisk.

Na presji kupowania takich urządzeń skorzystają szczególnie amerykańskie firmy L3 Communications i OSI Systems, które jako jedyne na rynku oferują już takie urządzenia i posiadają certyfikaty pozwalające na współpracę z amerykańskim rządem. Nadzieję na swój kawałek tortu ma także brytyjski koncern mieszany Smiths Group, do którego należy firma Smiths Detection, specjalizująca się w produkcji detektorów metali i substancji chemicznych.

bErHclDx

Obawy przed nowymi zamachami terrorystycznymi doprowadziły do wzrostu kursów giełdowych producentów systemów zabezpieczeń. Na londyńskiej giełdzie akcje Smiths Group wzrosły o 4,3 proc. do 1058 pensów, osiągając tym samym najwyższy kurs od ponad roku. Kurs OSI Systems, kalifornijskiego producenta skanerów ciała, wzrósł dwukrotnie. Należąca do OSI Systems firma Rapiscan Systems otrzymała w październiku zlecenie na dostawę 150 skanerów ciała, które zostaną zainstalowane na amerykańskich lotniskach. Wartość zlecenia to 25 mln dolarów.

W USA pracuje już 200 skanerów najnowszej generacji (Safe View) firmy L3 Communications. Skanery mogą znaleźć zastosowanie nie tylko na lotniska, ale także na przejściach granicznych, w więzieniach i na dworcach, podkreśla prezydent L3 Security and Detection Systems, Tom Ripp. Z obrotami rządu 15 mld dolarów L3 należy do wiodących firm współpracujących z Pentagonem. Za nazwą firmy kryje się dziesięć byłych sektorów działalności amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed, które zostały wyłączone z fuzji z koncernem Martin Marietta w 1996 roku.

bErHclDS
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)