Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prohibicja zniknęła 18 lat temu

0
Podziel się:

29 listopada 1990 roku zlikwidowano zakaz sprzedaży alkoholu przed godziną 13.

Prohibicja zniknęła 18 lat temu
(PAP/CAF Marek Broniarek)

29 listopada 1990 roku zlikwidowano zakaz sprzedaży alkoholu przed godziną 13.

Zakaz sprzedaży alkoholu przed godziną 13 wprowadzono w 1982 roku. Komunistyczne władze PRL chciały w ten sposób m.in. zlikwidować proceder picia w czasie pracy.

Oryginalną wykładnię wprowadzenia restrykcji przytoczył w _ Dzienniku _Jerzy Hausner. Były wicepremier w rządzie SLD, był w latach 80. sekretarzem w krakowskim komitecie PZPR. Jego zdaniem zakaz miał obronić Polaków przed spożywaniem nadmiernej ilości kiepskiej jakości piwa, a w efekcie przed masowym zatruciem obywateli.

ZOBACZ JAK POLSKA KRONIKA FILMOWA PIĘTNOWAŁA PICIE WÓDKI:

Polacy próbowali sobie radzić z zakazem. Kwitła nielegalna sprzedaż alkoholu na tzw. melinach. A w niektórych lokalach po podaniu specjalnego hasła, podawano alkohol już od samego rana.

Ostateczne zwycięstwo w walce z przedpołudniową prohibicją miało miejsce 29 listopada 1990 roku. Wtedy zakaz został zlikwidowany.

CO POLACY SĄDZILI O WÓDCE NA KARTKI:

Od tej pory rynek sprzedaży wódki mógł rozwijać się już w nieskrępowany niczym - poza prawami ekonomiii i rynku - sposób.

POSŁUCHAJ PIOSENKI SHAKIN'A DUDI "ZA 10 MINUT 13":

Przepijamy miliardy

Dziś - sprzedawana przez całą dobę - wódka razem z piwem to niemal 90 proc. alkoholu sprzedawanego w Polsce.

W ostatnich dwóch latach rynek wódki dynamicznie się rozwija. Jak wynika z szacunków Money.pl w 2008 roku wartość rynku wódki urośnie o kolejnych 500 mln zł.

źródło: 2004-2007: Gazeta Wyborcza, Belvedere, AC Nielsen,
prognoza 2008 - Money.pl
Co ciekawe ilość sprzedanej wódki będzie w 2008 roku niemal taka sama jak w roku 2007. Powód - w maju 2007 r. zamknięto trzy zakłady w: Warszawie (Koneser), Łodzi i Sieradzu. W sumie miały one kilkuprocentowy udział w krajowym rynku.

Skąd więc wziął się wzrost wartości rynku? Polacy są coraz zamożniejsi i piją coraz więcej droższych, markowych wódek. Więc choć ilość wypitej wódki znacząco się nie zmieni, to w sumie przepijemy więcej.

16 butelek wódki na sekundę

Polacy to zdecydowanie wódczani konserwatyści. Jak wynika z badań firmy AC Nielsen udział importowanych wódek w polskim rynku to niespełna cztery procent.

źródło: AC Nielsen

Przywiązanie do tradycji i dobra opinia jaką cieszą się rodzime trunki przesądzają także o zdecydowanej dominacji wódek czystych. Wódek kolorowych wypijamy cztery razy mniej niż popularnej _ białej _.

źródło: AC Nielsen

Polska jest również potentatem, jeśli chodzi o eksport wódki Sprzedajemy ją do ponad stu krajów, głównie USA, Francji, Włoch, i Kanady. - _ Co sekundę sprzedaje się na świecie 16 półlitrowych butelek z Polski _ - szacuje Polskie Stowarzyszenie Wódki.

(na zdjęciu: Sierpień 1981 roku. Po akcji antyspekulacyjnej milicja skonfiskował m.in. alkohol)

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)