Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Projekt Odra 2014. Kto zbuduje statki?

Projekt Odra 2014. Kto zbuduje statki?

Fot. pyrator/CC/Flickr
W grudniu zostanie ogłoszony drugi przetarg na budowę statków pasażerskich w ramach unijnej inwestycji Odra 2014 dla turystów. Szlak, po którym będą pływać nowe jednostki, ma liczyć 223 km.

Statki o nazwach Nimfa i Laguna mają być dwupokładowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także przewozu rowerów. Każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład 100 pasażerów.

Po stronie polskiej statki będą zawijać do portów w: Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim, Cigacicach, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Kostrzynie, a po niemieckiej - do Ratzdorf, Eisenhuettenstadt, Frankfurtu nad Odrą, Lebus, Kstrin-Kietz.

Ich zarządcą będzie operator, który zajmie się opracowaniem planu rejsów i poniesie koszty związane z eksploatacją, m.in. opłaci obowiązkowe ubezpieczenia, załogę, remonty i postoje. - Pierwszy przetarg na budowę statków nie odbył się z powodu braku ofert. Za kilka tygodni, jeszcze w grudniu, zostanie ogłoszony kolejny - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowej Soli Ewa Batko.

Nowa Sól jest głównym beneficjentem projektu, ale z jego efektów skorzysta 11 lubuskich gmin, w tym m.in.: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice, Górzyca i Kostrzyn. Znajdujące się tam porty zostaną kompleksowo zmodernizowane: pojawią się bezpieczne nabrzeża, dojazdy do przystani, a mariny mają być rozbudowane. Budżet projektu, który potrwa do 2013 roku, to 6,5 mln euro.

Więcej podobnych wiadomości w Money.pl
Wybudują nową przystań na Odrze
W Brzegu (Opolskie) powstanie przystań rzeczna na Odrze. Oprócz miejsca do cumowania jachtów i łodzi będzie tam też hangar, pochylnia do wodowania łodzi i pomost do cumowania statków pasażerskich. Koszt rozpoczętej inwestycji to ponad 3,3 mln zł.
turystyka, statki, budowa, odra 2014
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ghbh
109.74.97.* 2011-11-13 13:17
jak to kto. Myślę że Niemcy