Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Provident Polska ukarany przez UOKiK. Muszą zapłacić 13 mln zł!

0
Podziel się:

Ukryte koszty pożyczki, błędnie podana stopa oprocentowania, wprowadzanie w błąd w reklamach - te praktyki będą kosztowały firmę 13 mln zł.

Provident Polska ukarany przez UOKiK. Muszą zapłacić 13 mln zł!
(materiały prasowe)
bELtaLFh

Ukryte koszty pożyczki, błędnie podana rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wprowadzanie w błąd w reklamach, między innymi poprzez podpieranie się autorytetem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta - to niektóre praktyki Provident Polska zakwestionowane przez UOKiK. Nałożone kary wyniosły blisko 13 mln zł.

Prezes UOKiK wydała dwie decyzje dotyczące Provident Polska. W pierwszej zakwestionowała niewywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, nakładając karę ponad 12 mln zł. W drugiej - wątpliwości wzbudziły reklamy - sankcja za tę praktykę to ponad 480 tys. zł.

Jak informuje UOKiK, zgodnie z prawem, przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki klient musi zostać poinformowany na specjalnym formularzu o wszystkich kosztach związanych z udzieleniem pożyczki.

bELtaLFj

_ Wątpliwości wzbudziły formularze informacyjne przedsiębiorcy, które nie zawierały w rubryce koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/i ponieść w związku z umową o kredyt wymaganych przez prawo informacji _ - donosi Urząd w komunikacie.

Postępowanie przeciwko Provident Polska zostało wszczęte w czerwcu 2013 roku.

Spółka oferuje m.in. pożyczki z obsługą w domu. Pieniądze są dostarczane do domu klienta i w ten sam sposób odbierane są raty. Za tę usługę Provident pobiera dwie opłaty: tzw. dodatkową opłatę przygotowawczą za uruchomienie opcji obsługi pożyczki w domu i dostarczenie gotówki do domu klienta oraz opłatę za obsługę pożyczki w domu (wynagrodzenie za odbiór rat).

Urząd ustalił, że przedsiębiorca nie podaje w punkcie formularza określającym koszty pożyczki informacji o opłacie za jej obsługę w domu i o tzw. dodatkowej opłacie przygotowawczej. Ponadto, opłaty te nie są uwzględnianie w całkowitym koszcie pożyczki oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. W związku z tym konsument nie wie, ile będzie go kosztować pożyczka. Nie jest także w stanie rzetelnie porównać innych ofert.

bELtaLFp

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona w tej decyzji kara na Provident Polska wyniosła 12 355 597 zł. Decyzja nie jest prawomocna - spółka ma prawo się od niej odwołać do sądu.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły także reklamy Provident Polska, które ukazały się w lutym 2013 r. w dodatkach telewizyjnych załączanych do dzienników jednej z grup medialnych. Przedsiębiorca wyróżniał swoją ofertę reklamując pożyczkę jako taką, od której można odstąpić w ciągu 14 dni, mimo że prawo to dotyczy każdej umowy o kredyt konsumencki. Ustawowe uprawnienie przedstawiono jako cechę wyróżniającą ofertę spółki, co wprowadzało konsumentów w błąd.

Ponadto, reklama sugerowała, że zgodnie z raportem Urzędu, umowy spółki Provident Polska są jednymi z najlepszych na rynku kredytów konsumenckich. Zdaniem Urzędu, nieuprawnione wykorzystanie jego autorytetu mogło wpłynąć na decyzję konsumenta o wyborze usług przedsiębiorcy.

Raport UOKiK przedstawia jedynie wyniki przeprowadzonej kontroli obecnych na rynku wzorców umownych i nie powinien służyć tworzeniu ich rankingu oraz rekomendacji dla konsumentów. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła 484 509 zł. Spółka odwołała się od tej decyzji do sądu.

bELtaLFq

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m209611.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;ukaral;mni;telecom;za;zle;praktyki,139,0,1433227.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Słona kara dla operatora za "złe praktyki"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m209386.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;wygral;w;sadzie;z;getin;noble;bank,122,0,1412218.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m210889.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kara;dla;getin;noble;banku;do;zaplaty;6;milionow;zlotych,91,0,1411931.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 6 milionów złotych kary dla Getin Noble Banku
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m209611.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;renta;dozywotnia;slabo;chroniona,33,0,1405473.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UOKiK: Renta dożywotnia słabo chroniona
bELtaLFK
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)