Notowania

aig
31.05.2010 15:59

Prudential kupi AIG w Azji, ale taniej

AIG chce 35,5 mld dolarów. Prudential gotów jest zapłacić 30 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fredcamino/CC/Flickr)

Amerykański gigant ubezpieczeniowy AIG chce za swój oddział w Azji 35,5 mld dolarów. Prudential, jedyny zainteresowany przejęciem, gotów jest zapłacić co najwyżej 30 mld dolarów.

Negocjacje w sprawie wartej ponad 30 mld dolarów transakcji trwają – donosi agencja _ Bloomberg _. AIG nie zerwało rozmów po niekorzystnej dla niego propozycji.

– _ AIG musi się zgodzić na redukcję ceny. Inaczej nie dojdzie do zawarcia umowy _ – mówi Julian Chillingworth, jeden z negocjatorów ze strony brytyjskiego ubezpieczyciela.

AIG musiał się w tej sprawie porozumieć z amerykańskim Ministerstwem Skarbu, które w trakcie kryzysu w 2008 r. przejęło kontrolę na 85 proc. udziałów ubezpieczyciela i ma prawo głosu w tym przejęciu.

– _ AIA to dochodowy i dobrze działający biznes. Nie planowaliśmy redukcji oferty _ – mówi Andrew Williams, rzecznik amerykańskiego Ministerstwa Skarbu.

Obu stronom zależy na dokończeniu transakcji - twierdzi agencja _ Bloomberg. _

Dla AIG to szansa na spłatę choć części swoich zobowiązań wobec amerykańskich podatników. W czasie kryzysu w 2008 r., AIG był drugą, po Lehman Brothers, firmą na skraju bankructwa. Uratował go amerykański rząd, wpompowując w grupę 182,3 mld dolarów.

Dla Prudential - brytyjskiego ubezpieczyciela, zakup AIA z siedzibą w Hong Kongu, to szansa na zwiększenie swojej dominacji na azjatyckich rynkach. Tym samym Prudential będzie liderem już nie tylko w Singapurze, Malezji, Tajlandii, ale także w Chinach oraz Indiach. AIA działa na 13 rynkach azjatyckich: od Chin po Australię i ma 13 mln klientów.

Aby spłacić swoje długi, AIG wyprzedaje swoje spółki. W 2009 r. firma pozbyła się także AIG Bank Polska, sprzedając go Santanderowi - jednemu z największych europejskich banków. Kwoty transakcji nie ujawniono.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: aig, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz