Notowania

business news
15.02.2013 14:13

Prywatyzacja LOT-u. "Nie powinniśmy spodziewać się dużych pieniędzy"

Najlepszym inwestorem, któremu opłacałoby się przejąć LOT są linie British Airways.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

LOT należy jak najszybciej sprywatyzować - uważa ekspert branży transportowej Adrian Furgalski. Nowy szef LOT-u Sebastian Mikosz chce, by spółka mogła być sprzedana jeszcze w tym roku - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa.

Taka zapowiedź zdaniem Adriana Furgalskiego to dobra i długo oczekiwana decyzja. Jego zdaniem w przypadku LOT-u potrzebna jest jak najszybsza restrukturyzacja i rozpoczęcie negocjacji w sprawie sprzedaży. Zdaniem Adriana Furgalskiego najlepszym inwestorem, któremu opłacałoby się przejąć LOT są linie British Airways. W przypadku tej firmy byłoby to dopełnienie jej oferty o połączenia we wschodniej i południowej Europie.

Zdaniem eksperta, nie powinniśmy spodziewać się zbyt dużych pieniędzy za LOT. Firma sprzedała już większość wartościowych spółek, wkrótce zostanie sprzedany Eurolot i kasyna LOT-u. W aktywach LOT-u pozostaną jedynie sloty - czyli zarezerwowane godziny startów i lądowań na lotniskach oraz marka. W ubiegłym roku marka LOT była wyceniana na około 200 milionów złotych. I takiej kwoty ze sprzedaży spółki spodziewa się ekspert.

Do tej pory na przeszkodzie w prywatyzacji, oprócz problemów finansowych LOT-u, stoi też prawo. Obecnie polskie regulacje pozwalają na sprzedaż jedynie mniejszościowego pakietu akcji. LOT liczy na to, że w tym roku Sejm zniesie te ograniczenia. Na razie komitet ekonomiczny Rady Ministrów przyjął ustawę, która zezwala na prywatyzację.

Eurolot przejmuje od 31 marca wszystkie krajowe połączenia LOT-u. Ta decyzja jest częścią planu naprawczego przygotowanego dla narodowego przewoźnika. LOT od teraz ma wozić pasażerów tylko po Europie i na trasach transatlantyckich. Adrian Furgalski uważa, że władze LOT-u zrobiły dobry ruch. Dla LOT-u jest to spora oszczędność, a dzięki tej operacji Eurolot będzie mógł rozszerzyć swoją ofertę o loty z portów regionalnych do miast położonych blisko granicy.

Od dziś bilety na połączenia między polskimi miastami będzie już można kupić w Eurolocie. Linie zapowiadają też zwiększenie liczby rejsów na najbardziej popularnych trasach, w tym do Gdańska i Wrocławia.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier o LOT: W końcu przestanie istnieć? _ Jeśli LOT nie zostanie twardo zrestrukturyzowany, przestanie istnieć i nie będzie tutaj tak jak w poprzednich latach takiej nieustannej kroplówki _.
Prezes LOT ujawnia, kiedy polecą dreamlinery - _ Do końca października dreamlinery należące do LOT nie będą uwzględnione w siatce połączeń _ - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz.
Jak LOT zagospodaruje 400 mln od państwa? Jan Krzysztof Bielecki uważa, że kluczowe dla PLL LOT jest stworzenie prorozwojowej strategii przewozowej. Jak ona ma wyglądać?
Tagi: business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz