Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja PKL. 12 podmiotów złożyło oferty zakupu

0
Podziel się:

Do PKP SA wpłynęło 12 ofert wstępnych na zakup spółki Polskie Koleje Linowe - poinformował dzisiaj Mirosław Kuk z PKP SA.

Prywatyzacja PKL. 12 podmiotów złożyło oferty zakupu
(peepo/iStockphoto)

Do PKP SA wpłynęło 12 ofert wstępnych na zakup spółki Polskie Koleje Linowe - poinformował dzisiaj Mirosław Kuk z PKP SA. Na początku lutego zostanie wybrana krótka lista inwestorów dopuszczonych do badania spółki, czyli tzw. due dilligence.

Oferty wstępne zakupu akcji PKL potencjalni inwestorzy mogli składać do 25 stycznia. Jak wyjaśnił Kuk, PKP nie może na razie ujawniać, kto złożył oferty kupna akcji PKL. Dotychczas dwie spółki potwierdziły, że złożyły wstępne oferty kupna 100 proc. akcji PKL. Są to: Polskie Koleje Górskie (PKG) należące do czterech gmin z Podhala na czele z Zakopanem, a także konsorcjum ze słowacką spółką Tatry Mountain Resorts (TMR) z udziałem czterech polskich gmin: Krynicą-Zdrojem, Szczawnicą, Zawoją i Czernichowem.

_ - Duże zainteresowanie spółką potwierdza, że PKL jest atrakcyjnym podmiotem działającym na perspektywicznym rynku. Proces przebiega bez zakłóceń; liczymy, że sfinalizujemy sprzedaż PKL do połowy 2013 roku _ - powiedziała Maria Wasiak z zarządu PKP SA.

Po badaniu spółki podmioty uczestniczące w procesie będą miały możliwość złożenia oferty wiążącej, będącej następnie przedmiotem negocjacji z PKP SA. W grudniu 2012 roku Polskie Koleje Państwowe zaprosiły potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych.

Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części historycznego zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA musi spłacić ok. 1 mld zł długu. Spółka PKL w 2011 r. osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

Polskie Koleje Linowe zatrudniają 210 pracowników; posiadają m.in. kolejki linowe na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, 7 wyciągów, 5 zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich. Rocznie firma przewozi około 6 mln pasażerów.

PKL są w gronie spółek należących do Grupy PKP, przeznaczonych do prywatyzacji. Obecnie toczą się także procesy prywatyzacyjne PKP Cargo i TK Telekom, niebawem zapadną również rozstrzygnięcia co do warunków sprzedaży PKP Energetyka i PKP Informatyka.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnił, kiedy ruszy wielka prywatyzacja w PKP Jakub Karnowski: _ formalnie rozpoczniemy poszukiwanie nabywców na akcje Polskich Kolei Linowych _.
Rząd sprzedaje akcje PKO BP. Ile zarobi? Skarb Państwa ma 33,39 proc. walorów największego polskiego banku.
Po co prywatyzować LOT, trzeba pomagać Wicepremier Janusz Piechociński przypomina, że linie lotnicze są na specjalnej liście.
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)