Notowania

prywatyzacja w polsce
14.06.2012 15:20

Prywatyzacja w Polsce. Skarb Państwa wybrał 42 firmy do sprzedaży

Wśród przeznaczonych do sprzedaży firm są przedsiębiorstwa górnicze, metalowe, transportowe i chemiczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

42 przedsiębiorstwa z woj. śląskiego znalazły się wśród ponad 300 podmiotów, które Ministerstwo Skarbu Państwa przeznaczyło do prywatyzacji. Dziś w Katowicach resort zaprezentował swoją ofertę inwestorom.

Katowickie, zamknięte dla mediów, spotkanie było częścią tzw. roadshow prywatyzacyjnego, którego organizatorem jest resort Skarbu Państwa. Chce on dotrzeć do potencjalnych inwestorów z ofertą prywatyzacyjną, zapoznając regionalnych inwestorów branżowych i kapitałowych z możliwościami inwestycyjnymi.

Na liście 42 spółek z woj. śląskiego są przedsiębiorstwa z 14 sektorów: otoczenia górnictwa, rolnictwa oraz przemysłu elektrotechnicznego, metalowego, maszynowego, chemicznego, skórzanego, energetyki, transportu, a także agencje przedsiębiorczości i przedsiębiorstwa handlowe.

Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, uczestniczący w spotkaniu wiceminister skarbu Tomasz Lenkiewicz powiedział, że resort szuka inwestorów z pomysłem na rozwój danego przedsiębiorstwa i przede wszystkim utrzymaniem miejsc pracy.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że na początku lat 90. ówczesny wojewoda katowicki miał nadzór właścicielski nad 651 przedsiębiorstwami państwowymi. Dekadę później liczba ta zmniejszyła się do ponad 300. W 2004 r. w jurysdykcji wojewody śląskiego było 112 przedsiębiorstw, w 2007 - 80, a obecnie pięć w stanie likwidacji.

W latach 1991-2012 likwidacji uległo 190 przedsiębiorstw, komercjalizacji 130, a postępowaniem upadłościowym objęto 123. Prywatyzacja bezpośrednia odbyła się w 118 firmach, w 49 nastąpiła komunalizacja, a 23 przedsiębiorstwa zostały przekazane do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Uczestnikom czwartkowego spotkania przedstawiono najczęściej stosowane tryby prywatyzacji branżowej (negocjacje podjęte na podstawie publicznego zaproszenia, przetarg publiczny, aukcja ogłoszona publicznie), a także możliwości wsparcia potencjalnych inwestorów.

w marcu br. rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa plan prywatyzacji na lata 2012-2013, zawierający przede wszystkim założenia polityki prywatyzacyjnej i wykaz 300 podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, które zostały wybrane do przekształceń własnościowych w ciągu tych dwóch lat.

Jedną ze strategii stosowanych wobec podmiotów z planu jest prywatyzacja branżowa. Jej celem jest pozyskanie prywatnych inwestorów, którzy zagwarantują efektywność funkcjonowania spółek, co bezpośrednio przełoży się na maksymalizację ich wartości.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowanie za prywatyzację TP SA. Znowu wielka afera? Od początku procesu prywatyzacyjnego Skarb Państwa zarobił już blisko 140 miliardów złotych. Te pieniądze to często pokusa dla oszustów.
Fiasko wielkiej prywatyzacji? Nie ma chętnych Jeden ze sztandarowych projektów resortu Mikołaja Budzanowskiego może upaść. Wycofał się inwestor z Turcji.
Słodki zysk? Związkowcy nie chcą na giełdę Ministerstwo skarbu rozważa możliwość prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej poprzez giełdę.
Tagi: prywatyzacja w polsce, skarb państwa, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz