Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
portugalia
31.01.2014 17:45

Przedsiębiorca spędzi 48 weekendów w więzieniu

Biznesmen ma udawać się do zakładu karnego w każdy sobotni poranek i opuszczać go w niedzielę wieczorem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jinga80 - Fotolia.com)

Sąd w Guimaraes, na północy Portugalii, skazał lokalnego przedsiębiorcę na karę pozbawienia wolności podczas 48 weekendów. Biznesmen ma udawać się do zakładu karnego w każdy sobotni poranek i opuszczać go w niedzielę wieczorem.

W uzasadnieniu decyzji sędzia wyjaśnił, że odbywanie kary w czasie weekendów ma służyć utrzymaniu przedsiębiorcy w aktywności zawodowej i służyć dobru osób zatrudnianych przez skazanego. Sąd przypomniał, że przedsiębiorca od kilku lat notorycznie unikał płacenia podatków oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

_ - Kara więzienia jest konsekwencją lekceważącego stosunku oskarżonego do swych zobowiązań wobec państwa. W przeszłości był on już ośmiokrotnie skazywany za unikanie płacenia podatków i składek do ZUS. Kilka wyroków było karami pozbawienia wolności w zawieszeniu _ - powiedział sędzia.

Sąd w Guimaraes przypomniał, że skazany przedsiębiorca największe straty wyrządził państwu w jednej ze swoich spółek działających w branży tekstylnej. Pod koniec 2012 r. portugalski biznesmen postanowił ją zamknąć. Szacuje się, że łącznie na unikaniu płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca oszukał państwo na blisko 80,5 tys. euro.

65-letni biznesmen będzie mógł prowadzić aktywność gospodarczą mimo wyroku skazującego. Mężczyzna ma stawiać się do zakładu karnego w Guimaraes o 9. rano w sobotę i wychodzić na wolność o 21. w niedzielę. Weekendowe odsiadywanie kary rozpocznie już w lutym.

Sędzia wyjaśnił, że kara 48 weekendów pozbawienia wolności ma służyć odstraszeniu innych przedsiębiorców, którzy unikają swoich zobowiązań wobec państwa. - _ W związku z niskim stopniem karalności za ten procede zjawisko unikania płacenia podatków i odprowadzania składek na ZUS stało się u nas ostatnio bardzo powszechne _ - dodał sędzia.

Od stycznia 2012 r. portugalskie spółki oszukały urzędy skarbowe na co najmniej 400 mln euro. Oszustwa polegały głównie na zaniżaniu wartości faktur.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: portugalia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz