Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo prasowe
19.07.2011 08:20

Przepisy dotyczące VOD i nowela Prawa prasowego dopiero po wyborach

Przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu nie trafi już projekt nowelizacji ustawy o rtv.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

Przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu nie trafi już projekt nowelizacji ustawy o rtv, która ma wdrożyć do polskiego prawa przepisy UE dotyczące usług na żądanie (VOD). Przed końcem kadencji do Sejmu nie wpłynie też projekt noweli Prawa prasowego.

Prace nad nowelą ustawy medialnej rozpoczęły się tuż po tym, gdy uchwalona została poprzednia. Kolejna nowelizacja jest konieczna, bo z poprzedniej, która weszła w życie pod koniec maja, na końcowym etapie prac w parlamencie wykreślone zostały wszystkie zapisy dotyczące VOD. Tym samym, m.in. w ocenie ekspertów KRRiT, implementacja do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy audiowizualnej jest niepełna. Po wakacjach spodziewane jest stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Przepisy dotyczące VOD zostały wykreślone po tym, gdy kształt noweli skrytykowali internauci. Ustawę krytycznie oceniali przede wszystkim przedsiębiorcy związani z branżą internetową i telewizyjną. W ich ocenie definicja VOD była nieprecyzyjna, przez co kryteria świadczenia usługi na żądanie spełniałaby właściwie każda strona internetowa, która zawiera jakiekolwiek elementy audiowizualne. Oznaczałoby to, że strona taka musiałaby być zgłoszona do specjalnego wykazu w KRRiT. Resort kultury, który przygotował projekt, podkreślał jednak, że przepisy nie dotyczą stron prywatnych, w tym m.in. blogów.

Jak poinformował dyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów w resorcie kultury Dominik Skoczek, obecnie prowadzone są rozmowy ze środowiskiem przedsiębiorców internetowych i samych internautów w sprawie projektu ustawy zawierającej przepisy dotyczące VOD. - _ Zbieramy ich opinie, powoli przygotowujemy się do sporządzenia projektu ustawy, ale będzie on pokazany najwcześniej we wrześniu _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t38001.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;zaostrza;prawo;i;zwalnia;dziennikarzy,214,0,871382.html) Rząd zaostrza prawo i zwalnia dziennikarzy
Skoczek powiedział, że w rozmowach biorą udział m.in. przedstawiciele izb gospodarczych zrzeszających przedsiębiorców, Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, PKPP Lewiatan, zapraszani są również przedstawiciele TVP i przedstawiciele środowiska internautów, którzy zabierali głos w debacie publicznej przy okazji poprzedniej noweli.

Z wdrożeniem dyrektywy audiowizualnej Polska spóźniona jest ponad rok - termin na to minął w grudniu 2009 r., co grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t89049.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/iti;sprzedaje;tvn;fox;wsrod;potencjalnych;kupcow,207,0,867279.html) TVN na sprzedaż? Fox zainteresowany
Skoczek poinformował ponadto, że przed wyborami do parlamentu nie trafi też projekt noweli Prawa prasowego, który jest obecnie przedmiotem wewnętrznych prac w ministerstwie kultury.

W styczniu projekt miał być przyjęty przez rząd, wrócił jednak do prac resortowych w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 1 grudnia 2010 roku. TK stwierdził wówczas, że obecne przepisy dotyczące sprostowania i odpowiedzi prasowej są niezgodne z konstytucją, bo nie precyzują, czym jest sprostowanie, a czym odpowiedź, wobec czego decyzję musi podejmować sam redaktor naczelny, co stawia go w sytuacji, która _ nie jest dla niego przewidywalna _.

Trybunał Konstytucyjny nie wykluczył zarazem utrzymania przez ustawodawcę odpowiedzialności karnej. Tylko jeden sędzia był za niekonstytucyjnością przepisu o karaniu za odmowę publikacji sprostowania. Trybunał Konstytucyjny odroczył wejście wyroku w życie o 18 miesięcy - orzeczenie wejdzie w życie 13 lipca 2012 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t136573.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;chce;ukrac;kempe;za;slowa;o;mafii,136,0,804744.html) PO chce ukrać Kempę. Za słowa o mafii Posłowie PO za niedopuszczalne uznali publiczne oskarżenia rządu o sprzyjanie mafii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t82323.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/sejm;uchwalil;premie;innowacyjne;dla;firm,228,0,765668.html) Sejm uchwalił premie innowacyjne dla firm Nowelizacja przepisów ma pomóc przedsiębiorcom w wykorzystaniu unijnych dotacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t73811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byli;prezydenci;dostana;podwyzke,213,0,765653.html) Byli prezydenci dostaną podwyżkę Jaruzelski, Wałęsa i Kwaśniewski dostaną 75 proc. pensji głowy państwa - zdecydował Sejm.
Tagi: prawo prasowe, business news, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz