Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pies
21.07.2008 18:38

Psi rynek wart 32 miliony rocznie

Statystyczny Polak wydaje na swojego zwierzaka średnio 3000 zł rocznie

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Chochołowski)

Zakup psa to dziś prawdziwa inwestycja. Statystyczny Polak wydaje na swojego zwierzaka średnio 3000 zł rocznie.

Obecnie istnieje w Polsce 149 ośrodków szkoleniowych, 35 salonów
piękności i 81 hoteli dla psów. Coraz większe zainteresowanie psami rasowymi oraz rosnąca liczba zakupów czworonogów sprawia, że popyt na psie usługi rośnie.

Jak zauważają trenerzy i właściciele ośrodków szkoleniowych, w ciągu ostatniego roku nastąpił prawdziwy boom na szkolenia dla psów. W I półroczu 2007 mieliśmy 50 kursantów, w tym roku liczba sięga już 150 - mówi Marek Duda, właściciel Ośrodka Szkolenia Psów Pastel z Zabrza.
A tresura psa to spory wydatek- 500 do 1500 zł za dwa miesiące nauki. Szkolenie indywidualne- aż 150 zł za godzinę, czyli więcej, niż zapłacimy za lekcję tenisa z prywatnym instruktorem.
Tylko w 2008 roku wydatki na rynku usług i produktów dla psów sięgną 32 mln złotych - szacują eksperci.

Zakup psa to dziś prawdziwa inwestycja. Statystyczny Polak wydaje na
swojego zwierzaka średnio 3000 zł rocznie. Hitem ostatnich lat są przedszkola dla szczeniaków. Tu ceny zaczynają się od 500 zł. Ludzie kupując psa często planują już jego ścieżkę edukacyjną, zapisując od razu na szkolenie dla szczeniąt, do psiego przedszkola, a później na szkolenia dla psów dorosłych i psie sporty. Pod tym względem wygląda to jak edukacja dzieci - mówi Alicja Duda, trenerka z Ośrodka Szkolenia Psów Pastel.

Skąd takie zjawisko? Przyczynę rosnącego zainteresowania szkoleniami, trenerzy upatrują przede wszystkim w większej świadomości właścicieli psów, którzy kupując drogiego psa, na którego wydają od 1000 nawet do 5000 zł inwestują także w jego wychowanie i edukację.

W Polsce rynek psich usług dopiero się rozwija. Powstają salony piękności dla zwierząt (wizyta 30 - 200 zł), poradnie psychologiczne dla psów, czy nawet ośrodki oferujące zajęcia tańca z psem. A to dopiero początek, przed nami fala mody na wystawy czy egzotyczne zawody z psiego sportu - dodaje Duda.

Tagi: pies, business news, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz