Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Puby na Wyspach ubywają w bardzo szybkim tempie

0
Podziel się:

W 2012 r. w Anglii i Walii zamykano 18 pubów tygodniowo, a w ciągu ostatnich czterech lat ubyło ich około 5 800.

Puby na Wyspach ubywają w bardzo szybkim tempie
(.shock/Dreamstime)

W 2012 r. w Anglii i Walii zamykano 18 pubów tygodniowo, a w ciągu ostatnich czterech lat ubyło ich około 5 800 - poinformowało lobby konsumentów piwa, które chce, by rząd skuteczniej chronił interesy rodzimych browarników i przemysłu piwnego.

Głównym powodem masowego zamykania pubów jest to, że nie wytrzymują one konkurencji supermarketów, w których piwo sprzedawane jest znacznie taniej. Znaczenie ma także spadek przychodów realnych Brytyjczyków, będący jednym ze skutków najdłuższej od wojny recesji.

Brytyjskie Stowarzyszenie Browarników i Pubów (BBPA) wylicza, że od 2008 r., gdy W. Brytania weszła w recesję wskutek trudności sektora bankowego, akcyza na piwo wzrosła aż o 40 proc.

W 2008 r. za rządów Partii Pracy wprowadzono regulacje przewidujące roczny wzrost akcyzy o 2 proc. powyżej stopy inflacji. Średnia cena piwa (0,568 litra, czyli pint) w środkowej Anglii waha się obecnie od 3-3,50 funta, z czego ok. 30 proc. trafia do fiskusa.

Wcześniej w puby uderzył zakaz palenia i zmiana godzin licencjonowanej sprzedaży alkoholu.

Niedawno podczas parlamentarnej debaty na temat pubów laburzysta Tony Perkins wskazał na ich żywotne znaczenie dla gospodarki. Według niego działalność pubów przyniosła w ubiegłym roku gospodarce 21 mld funtów.

Lobby konsumentów piwa chce zamrożenia akcyzy i uzależnienia przekształcania pubów w sklepy od zgody władz.

Według BBPA sytuacja wymaga od rządu pilnych działań, jeśli przemysł browarniczy ma przetrwać. Zdaniem prezesa BBPA Marka Huntera tempo zamykania się pubów _ jest alarmujące _. Jak poinformował, udział piwa w ogólnej sprzedaży napojów alkoholowych w ostatnich 40. latach zmniejszył się o 40 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Rok w pubie. Tak piją w... Statystyczny brytyjski amator piwa spędza w pubach ponad rok życia.
Rosja w końcu przyznała: piwo to alkohol Dotychczas piwo klasyfikowano jako artykuł spożywczy, toteż można je było kupić wszędzie i o każdej porze.
Wszystko co musisz wiedzieć o zimowym piwie Specjalne, zimowe warianty piw oczarowują aromatem i wielowymiarowym, głębokim smakiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)