Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
12.12.2013 19:36

Putin wypowiada walkę rajom podatkowym

Prezydent Rosji zapowiedział szereg posunięć w celu rozprawienia się ze spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych i tam się rozliczającymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Uważa, że wobec dochodów takich firm winien być stosowany rosyjski system podatkowy

_ - Dochody firm, które są zarejestrowane w rajach podatkowych, lecz należą do rosyjskiego właściciela - ostatecznego beneficjenta - winny być opodatkowane według naszych zasad, a podatki powinny trafiać do rosyjskiego budżetu _ - powiedział Putin w dorocznym orędziu wygłoszonym na Kremlu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu Rosji: wyższej - Rady Federacji i niższej - Dumy Państwowej.

Rosyjskie spółki, zarówno małe, jak i duże, od lat rejestrowały się w takich krajach, jak Cypr czy Luksemburg, by uniknąć ryzyka nieprzewidywalnych praktyk prawnych i podatkowych w Rosji - pisze agencja Associated Press.

Putin twierdzi, że zarejestrowane poza granicami firmy, które działają w Rosji i z których działania zyski czerpią rosyjscy beneficjenci, muszą zostać zobowiązane do płacenia podatków w Rosji.

Firmy te nie będą mogły brać udziału w zamówieniach publicznych, nie będą mogły też korzystać ze wsparcia finansowego z budżetu - pisze AP i przypomina, że Kreml wydał miliardy z funduszu ratunkowego w roku 2008, by wesprzeć giganty przemysłowe, w tym spółkę aluminiową Rusal, zarejestrowaną na Cyprze.

Czołowi biznesmeni twierdzą, że byliby skłonni porzucić zagraniczne rejestracje, gdyby tylko Rosja wprowadziła rzeczywiste reformy systemu sądownictwa i egzekwowania prawa.

Połowa 50 mld dolarów, które rosyjskie firmy inwestują każdego roku, trafia do rajów podatkowych, co Putin nazywa _ transferem kapitałów, które powinny pracować w Rosji _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz