Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rafako i Mostostal wybudują blok elektrowni w Jaworznie

0
Podziel się:

KIO oddaliła odwołania przegranych w przetargu na blok w Jaworznie. - Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na całą branżę budowlaną - uważa szef resortu skarbu.

Rafako i Mostostal wybudują blok elektrowni w Jaworznie
(Stefan Maszewski/Reporter)

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania konsorcjów SNC-Lavalin i CNEEC od decyzji o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku w elektrowni Jaworzno III - poinformowała przewodnicząca składu sędziowskiego Jolanta Markowska.

Pod koniec stycznia inwestor - Tauron wybrał ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa za 4,4 mld zł netto jako najkorzystniejszą w przetargu na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Oferty złożone przez China National Electric Engineering Co. (CNEEC), Alstom Power i SNC-Lavalin Polska zostały wówczas odrzucone, jako niespełniające wymogów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

W przetargu ogłoszonym w maju 2010 r. na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno 19 października ubiegłego roku złożono cztery oferty. Najtańszą ofertę z ceną 4,9 mld zł brutto złożyło konsorcjum CNEEC/COVEC. Na drugim miejscu znalazła oferta konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa z ceną 5,41 mld zł brutto. Konsorcjum SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin, Hitachi Power Europe zaproponowało cenę 5,9 mld zł. Ofertę złożyło także konsorcjum Alstom Power i Alstom Power Systems, które zaproponowało odpowiednio 5,966 mld zł. Budżet inwestora został określony na 4,305 mld zł brutto.

Komentując decyzję KIO minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił w poniedziałek w komunikacie, że budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno jest kolejnym - po Kozienicach, Opolu, Stalowej Woli i Włocławku - krokiem w strategii poprawy bilansu energetycznego kraju i odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię elektryczną produkowaną z wykorzystaniem mniej emisyjnych technologii.

_ - To także wyzwanie dla dwóch dużych polskich firm budowlanych. Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację obu podmiotów i w konsekwencji kondycję całej branży budowlanej _ - napisał w komentarzu przesłanym Budzanowski.

CNEEC nie wyklucza odwołania się od decyzji KIO. - _ Ustne uzasadnienie przez Krajową Izbę Odwoławczą nie przekonuje nas o słuszności podjętego rozstrzygnięcia. Czekamy na szczegółowe pisemne uzasadnienie Izby i nie wykluczamy odwołania do wyższej instancji, Sądu Okręgowego w Katowicach _ - napisała project manager z CNEEC Sun Shuyu w komunikacie.

Chińska firma wskazała, że KIO potwierdziła, iż dwa podstawowe zarzuty wobec oferty CNEEC postawione zostały przez Tauron bezpodstawnie. Chodziło o sprawność bloku i domniemaną nieuczciwą konkurencję oraz naruszenia praw patentowych. CNEEC zapewniła jednocześnie, że nadal chce rozwijać działalność na polskim rynku. _ - Jesteśmy gotowi wziąć udział w kolejnych przetargach. Wierzymy, że proponowane przez nas oferty cenowe, sprawdzona technologia, stabilne finansowe zaplecze oraz międzynarodowe doświadczenie i osiągnięcia będą w końcu wzięte pod uwagę i docenione _ - napisała firma w oświadczeniu.

Przed tygodniem prezes CNEEC Zhao Ruolin mówił polskim dziennikarzom, że firma chce współpracować z Rafako przy budowie bloku w Jaworznie, niezależnie od tego, czy zwycięzcą przetargu będzie konsorcjum Rafako, czy też kierowana przez niego firma.

CNEEC bez skutku startowało w przetargu na budowę nowego bloku na węgiel w Kozienicach. _ - Może nie do końca rozumiemy działanie mechanizmów przetargowych w Polsce. Dotychczas braliśmy udział w przetargach, w których za każdym razem wygrywała firma polska, która z reguły nie miała doświadczeń, jest albo bankrutem albo stoi na progu upadłości _ - mówił prezes.

Zakończenie budowy nowego bloku w Jaworznie przewidziane jest na 2018 r. Obecna moc zainstalowana Elektrowni Jaworzno III wynosi 1535 MWe, a moc cieplna 390 MWt.

Czytaj więcej w Money.pl
Złożyli ofertę wartą ponad pół miliarda złotych Konsorcjum Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów złożyło najkorzystniejszą ofertę na dostosowanie warszawskiej Trasy Armii Krajowej wraz z mostem Grota do parametrów drogi ekspresowej S8.
Toruń zrezygnuje z wielkiej inwestycji? To co zaproponowali uczestnicy przetargu na zbudowanie sali widowiskowo-koncertowej, przekracza możliwości finansowe miasta.
Ratunek dla polskich firm? Piechociński ujawnia - _ Jest szansa na pozyskanie światowego gracza z branży motoryzacyjnej _ - zdradza wicepremier, minister gospodarki. Wymienia możliwe miejsca inwestycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)