Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raje podatkowe
22.07.2012 18:01

Raje podatkowe to sposób na ukrywanie bilionów dolarów

Nieopodatkowane pieniądze w rajach podatkowych to tyle, ile wynosi łącznie PKB USA i Japonii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photos8.com)

Globalna elita bogaczy przed upływem 2010 roku ukryła nieopodatkowane przychody na sumę co najmniej 21 bln USD w tak zwanych rajach podatkowych. Kwota ta odpowiada połączonemu PKB Stanów Zjednoczonych i Japonii - informuje BBC.

Według BBC do tych ustaleń doszedł James Henry, były główny ekonomista firmy konsultingowej McKinsey, który przygotował raport (The Price of Offshore Revisited) na zlecenie organizacji Tax Justice Network walczącej z rajami podatkowymi.

Henry sądzi, że suma 21 bln USD to wycena ostrożna, a rzeczywista suma pieniędzy ukryta przed urzędami podatkowymi różnych państw przez globalną elitę finansową bliższa jest sumie 32 bln USD.

_ - Utracony dochód z podatków, który sugerują wyceny, jest na tyle duży, że dla wielu państw stanowiłby istotną różnicę w ich finansach. Prywatne bogactwo ukryte w zamorskich rajach podatkowych to ogromna czarna dziura w światowym systemie finansowym _ - cytuje BBC autora raportu.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.platine.pl/i/art/83/220243_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/liechtenstein-to-nie-raj-podatkowy-0-1107082.html) Książę Liechtensteinu: "To nie raj podatkowy"Jest potomkiem jednego z najstarszych niemieckich rodów książęcych. Obecnie jednej z najzamożniejszych rodzin w Europie. - Superbogaci przerzucają pieniądze, korzystając z pośrednictwa licznych profesjonalistów zatrudnionych w prywatnej bankowości, usługach prawnych, rachunkowych oraz w firmach doradztwa inwestycyjnego _ - dodaje ekonomista.

Henry posługiwał się danymi Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i rządów. Jego wycena obejmuje tylko aktywa pieniężne zdeponowane w bankach i na rachunkach inwestycyjnych. Nie uwzględnia nieruchomości ani aktywów w rodzaju jachtów.

Większość rajów podatkowych to dawne posiadłości zamorskie Korony brytyjskiej na Karaibach. W Europie zaś są to: Wyspy Normandzkie, wyspa Man i Lichtenstein.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugiej Grecji nie będzie. Długi im nie szkodzą - Nie ma żadnych powodów do niepokoju, że nasze długoterminowe problemy fiskalne szkodzą dziś gospodarce - powiedział sekretarz skarbuTimothy Geithner w wywiadzie w programie telewizji NBC Meet the Press.
Ameryce grozi katastrofa gospodarcza Sprawdź, co według szefa Fed musiałoby się stać, by czarny scenariusz się zrealizował.
Zaskakujące dane o PKB w USA. To dzięki nim W czwartym kwartale 2011 roku tempo wzrostu gospodarczego za Oceanem wyniosło 2,8 procent.
Tagi: raje podatkowe, usa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz