Notowania

majątek
11.03.2010 06:50

Ranking "Forbesa": Gates zdetronizowany

Listę najbogatszych ludzi na świecie otwiera Meksykanin Carlos Slim Helu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum//CC/Flickr)

Listę najbogatszych ludzi na świecie magazynu _ Forbes _ po raz pierwszy otwiera Meksykanin - potentat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu. Pokonał on szefa Microsoftu Billa Gatesa, który spadł na drugie miejsce - poinformował wydawca pisma Steve Forbes.

Slim zgromadził 53,5 miliarda dolarów, a ubiegłoroczny zwycięzca Gates - 53 miliardy. Trzecie miejsce przypadło inwestorowi Warrenowi Buffettowi z 47 miliardami dolarów.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się też:

* **Mukesz Ambani**, stojący na czele indyjskiego koncernu chemicznego Reliance Industries,
* pochodzący również z Indii **Lakszmi Mittal** - założyciel giganta stalowego ArcelorMittal,
* Amerykanin **Lawrence Ellison** kierujący firmą informatyczną Oracle,
* Francuz **Bernard Arnault** zarządzający koncernem LVMH (m.in. marka Louis Vuitton),
* Brazylijczyk **Eike Batista**, którego kapitał pochodzi głównie z przemysłu wydobywczego,
* hiszpański potentat w dziedzinie mody **Amancio Ortega**
* Niemiec **Karl Albrecht**, współzałożyciel sieci supermarketów Aldi.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/lista;najbogatszych;ludzi;na;swiecie;magazynu;forbes,galeria,3462,0.html)Wspólnie 10 najbogatszych ludzi zebrało 342 miliardy dolarów, czyli 88 miliardów więcej niż przed rokiem. Przeciętny miliarder ma 3,5 miliarda dolarów.

Pierwszą z 89 kobiet na liście Forbesa jest **Christy Walton**, która odziedziczyła fortunę po swoim mężu, założycielu sieci supermarketów Wal-Mart. Zajęła ona 12. miejsce. Kobiet, które same zrobiły fortunę, jest na liście 14, z czego połowa pochodzi z Chin.

_ - Z naszych badań wynika, że ponad miliard dolarów miało 1011 ludzi. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy było ich 793, ale mniej niż w 2008 roku, kiedy było ich 1125. Jest to jednak wyznacznik, że gospodarka się rozwija _ - powiedział Steve Forbes.

Na opublikowanej po raz 24. liście znaleźli się ludzie z 55 krajów. Po raz pierwszy pojawili się przedstawiciele Finlandii i Pakistanu. [ Najwięcej miliarderów pochodziło z **USA** ]( http://manager.money.pl/news/artykul/najbogatsi;amerykanie;traca;fortuny,184,0,541112.html ). Na drugim miejscu znalazły się **Chiny**, a na trzecim **Rosja**. Na 97 nowych miliarderów 62 pochodzi z Azji.

Po krachu z 2009 roku na świecie wciąż jest ponad 1000 miliarderów - oblicza Forbes.
Najwięcej miliarderów mieszka w Nowym Jorku. Na drugim miejscu jest Moskwa, a na trzecim Londyn. Najstarszy na liście jest 99-letni Szwajcar Walter Haefner, a najmłodszy 25-letni założyciel portalu FacebookMark Zuckerberg.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Najbardziej przepłacani aktorzy świata ]( http://manager.money.pl/news/artykul/najbardziej;przeplacani;aktorzy;swiata,98,0,558946.html )
* [ Barack Obama najpotężniejszym człowiekiem świata ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/barack;obama;najpotezniejszym;czlowiekiem;swiata,102,0,556646.html )
* [ Najbogatsi Amerykanie tracą fortuny ]( http://manager.money.pl/news/artykul/najbogatsi;amerykanie;traca;fortuny,184,0,541112.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: majątek, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz