Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport Banku Światowego. Kto najbardziej sprzyja biznesowi?

0
Podziel się:

W rankingu Banku Światowego Polska awansowała o 13 miejsc na 32. pozycję Doing Business.

Raport Banku Światowego. Kto najbardziej sprzyja biznesowi?
(Svlumagraphica/Dreamstime)

Bank Światowy opublikował ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport _ Doing Business _ na 2015 rok. Polska zajęła 32. miejsce, wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego.

W stosunku do roku poprzedniego Polska awansowała o dwa miejsca i znalazła się w dorocznym rankingu tuż za Francją i przed Hiszpanią.

Dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia - odnotowuje _ Financial Times _.

Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego, to: Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Raport na rok 2015 odnotowuje, że w Polsce łatwiejsze stało się np. przekazywanie majątku dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić szereg formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych. Ułatwiono również handel transgraniczny. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej, zweryfikowano koszty nowych podłączeń.

Raport przypomina, że w Polsce łatwiejsze stało się zakładanie nowych firm, między innymi dzięki zniesieniu takich wymogów jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy.

Łatwiejsze stało się też pozyskiwanie zezwoleń na budowę. Ogólnie rzecz biorąc w ostatnich latach wprowadzono wiele uproszczeń i udogodnień dla przedsiębiorców - wynika z przeglądu zmian w polskim ustawodawstwie, które Bank Światowy zamieszcza na swoich stronach.

Jak komentuje _ Wall Street Journal _, z tegorocznego raportu wynika też, że trzeba _ być postacią heroiczną lub szaleńcem, by rozpoczynać działalność gospodarczą w Wenezueli, Afganistanie czy Libii _ - pisze dziennik finansowy, cytując koordynatora raportu _ Doing Business _ Augusto Lopeza-Clarosa.

_ WSJ _ przypomina, że kryteria oceny krajów, jakie stosuje Bank Światowy, to między innymi łatwość, z jaką zakłada się nowe firmy, pozyskuje inwestorów czy kredyty, płaci podatki, rejestruje posiadłości oraz egzekwuje biznesowe kontrakty.

W tegorocznym raporcie Banku Światowego Singapur i Nowa Zelandia utrzymały się na miejscach, które przyznano im rok wcześniej. Erytrea, Libia i Republika Środkowoafrykańska to państwa, które znalazły się na samym dole tego rankingu. Serbia, Irak, Syria i Kamerun odnotowały największe spadki w stosunku do poprzednich notowań Banku Światowego.

Lopez-Claros zwrócił uwagę, że poprawiła się jednak ogólna ocena klimatu biznesowego w ocenianych krajach; o ile w 2005 roku zarejestrowanie nowej firmy zajmowało średnio 116 dni, o tyle teraz trwa to tylko 44 dni.

Wszelkie tego rodzaju postępy są tym ważniejsze - pisze _ WSJ _ - że pogarszają się prognozy dotyczące globalnej koniunktury.

Czytaj więcej w Money.pl
Polsko-australijski biznes Polska poszukuje rynków zbytu i partnerów biznesowych na całym świecie. Wśród naszych partnerów znajduje się również Australia.
Inwestujcie w Irak Polski biznes z powodzeniem atakuje zagraniczne rynki. Sięgamy po odległe regiony Afryki i Azji, czy teraz przyszła pora na Irak?
Singapur zainteresowany polskim portem Lee Hsien Loong odwiedził dziś Gdańsk. Azjatycki polityk spotkał się z prezydentem miasta, z którym odbył m.in. krótki spacer ul. Długą. Odwiedzi też Westerplatte oraz terminali kontenerowych DCT Gdańsk.
Polska awansuje! Ranking Doing Business to miłe zaskoczenia dla polskiej gospodarki. Nasz kraj awansował o 10 oczek w górę i zajął wysokie 45. miejsce.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)