Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport NBP. Wyraźne ożywienie w przedsiębiorstwach

0
Podziel się:

Dobre wyniki sprzedaży, wzrost eksportu, a nawet lekki wzrost zatrudnienia - tak wyglądał trzeci kwartał w polskich firmach.

Raport NBP. Wyraźne ożywienie w przedsiębiorstwach
(endostock - Fotolia.com)

W III kwartale 2013 roku wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego o sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw. Wzrosła dynamika przychodów, eksport oraz wskaźniki sprzedaży._ _

_ - Zanotowano także zwiększenie odsetka firm rentownych oraz z wyższym niż referencyjny poziomem płynności, a także wyższe wydatki na zakup środków trwałych. Jednocześnie mniejsze wpływy z tytułu otrzymanych dywidend, które zwyczajowo wypłacane są w II kwartale, spowodowały obniżenie się rentowności w ujęciu kwartalnym _ - napisano w raporcie NBP.

Autorzy raportu wskazują, że przychody ze sprzedaży rosły w III kwartale szybciej niż kwartał wcześniej, na co złożył się znaczny wzrost dynamiki przychodów z eksportu oraz niewielkie przyspieszenie tempa sprzedaży krajowej.

_ - Szybciej rosnąca sprzedaż widoczna była w wielu analizowanych branżach i klasach. Spadek wpływów z tego tytułu nadal raportowało budownictwo. Większe przychody i dyscyplina kosztowa umożliwiły wzrost rentowności w większości analizowanych klas. Jednym z czynników umożliwiających zachowanie wyższej dynamiki przychodów niż tempa kosztów był dalszy spadek importu zaopatrzeniowego _ - napisano.

Według raportu NBP sytuacja płatnicza w sektorze przedsiębiorstw pozostała dobra._ - Wskaźnik płynności I stopnia nieco się obniżył względem poprzedniego kwartału, ale jednocześnie zwiększyła się grupa firm z płynnością przekraczającą bezpieczny poziom referencyjny _ - napisano_ . _

_ - Utrzymała się niska skłonność do zadłużania się sektora przedsiębiorstw i bezpieczny poziom zobowiązań. Można również mówić o zmniejszeniu ryzyka bankructwa, na co wskazuje spadek odsetka firm z długami przekraczającymi wartość bilansową aktywów _ - dodano.

Autorzy raportu zaznaczają, że zwiększyła się dynamika nakładów inwestycyjnych._ - Skala inwestycji oraz ich zasięg pozostają jednak niskie, m.in. ze względu na wzrost koncentracji wydatków na środki trwałe. Niemniej, dodatnią dynamikę nakładów inwestycyjnych obserwujemy w coraz większej liczbie branż i klas _ - napisano w raporcie.

_ - Rosną przy tym nakłady nie tylko na nabycie środków transportu, co było jedynym źródłem wzrostu inwestycji w II kwartale, ale również na budowę budynków i obiektów inżynierii oraz, w nieznacznym stopniu, również na zakup maszyn i urządzeń _ - dodano.

Eksperci NBP zwracają uwagę, że w III kwartale zanotowano niewielki wzrost zatrudnienia względem poprzedniego kwartału, przy dalszym nieznacznym spadku przeciętnej liczby zatrudnionych osób w relacji rocznej._ - Szybciej niż w poprzednim kwartale rosły przy tym koszty pracy. Dodatnią dynamikę kosztów wynagrodzeń zanotowano w większości branż z wyłączeniem budownictwa. Kolejny kwartał dynamika kosztów pracy rosła szybciej niż wydajność _ - napisano.

W raporcie NBP czytamy, że w dalszym ciągu niższa była liczba sprawozdających się firm, co było spójne z nadal obniżającym się zatrudnieniem.

_ - Szczególnie duży odpływ przedsiębiorstw widoczny był w dalszym ciągu w branży budowlanej, a ponadto w handlu i obsłudze nieruchomości. Jednocześnie wzrosła liczebność sprawozdających się podmiotów z branż usługowych poza handlem i transportem, w tym zwłaszcza w grupie firm oferujących usługi nierynkowe - edukacja i ochrona zdrowia. Są to równocześnie branże, w których najszybciej zwiększało się zatrudnienie _ - napisano.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)