Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rebranding TP pochłonie 100 mln złotych

0
Podziel się:

Telekomunikacja Polska od 16 kwietnia wprowadziła markę Orange, jako główną markę handlową.

Rebranding TP pochłonie 100 mln złotych
(Reporter)
bETtyzpN

Telekomunikacja Polska od 16 kwietnia wprowadziła markę Orange, jako główną markę handlową. Według prezesa spółki Macieja Wituckiego rebranding usług stacjonarnych na Orange nie wpłynie na wyniki finansowe Grupy TP w 2012 roku.

Natomiast eksperci szacują wydatki związane z rebrandingiem Telekomunikacji Polskiej na Orange na kwotę 100 mln złotych. Równocześnie również wskazują też, że nie wpłynie on na wyniki spółki, bo poniesiony zostanie przez France Telecom.

_ - W tej chwili wszystkie salony TP zostają zmienione na Orange. Wszystkie koszty bezpośrednie rebrandingu są ponoszone w ramach umowy licencyjnej przez Orange Brand Services i są bez wpływu na dane finansowe spółki _ - powiedział Witucki.

bETtyzpP

Analityk UniCredit Przemysław Sawala-Uryasz uważa, że koszt rebrandingu powinien zamknąć się w kwocie ok. 100 mln zł. _ _

_ - T-Mobile przeprowadził rebranding za ok. 100 mln zł. Dotyczyło to jednak usług mobilnych, a rebranding TP sprowadza się przede wszystkim do usług internetowych, a więc neostrady. W skład tych kosztów wejdzie też przemalowanie salonów. Do tego dochodzą koszty kampanii marketingu oraz reklam _ - powiedział analityk.

Zdaniem analityka Banco Espirito Santo de Investimento Konrada Księżopolskiego, koszt rebrandingu wyniesie ok. 100 mln zł. _ - Z punktu widzenia akcjonariuszy to nie są koszty, które będą obciążały wyniki finansowe TP SA. To będą francuskie koszty. Rebranding będzie wspierany przez to, że Orange jest głównym sponsorem Euro 2012. Moment na ten proces nie jest przypadkowy - mówimy o mocnej kampanii w mediach. Spodziewam się, że będą to podobne koszty jak w przypadku T-Mobile _ - powiedział PAP.

Zdaniem analityka DM BZ WBK Pawła Puchalskiego, od dłuższego czasu było wiadomo, że wcześniej czy później decyzja o rebrandingu zostanie podjęta.

bETtyzpV

- _ Jeśli TP może przy tym wykorzystać tak dużą imprezę, jaką jest Euro 2012, to tylko z korzyścią dla siebie. To całkowicie racjonalne _ - zaznaczył. Dodał, że pojawia się pytanie o to, czy TP na tym rebrandingu zyska. _ Ta oferta w mojej ocenia pomoże bronić spółce swojej pozycji na rynku. Oczywiście jest to dobra decyzja, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy już wkrótce usługa internetu stacjonarnego nie będzie równie przestarzała, jak dziś jest usługa telefonii stacjonarnej - nie wierzę, że marka Orange przełoży się na istotne zwiększenie bazy klientów _ - zaznaczył.

Przed końcem maja wszystkie salony własne TP mają zostać zmienione na Orange. - _ 5,5 mln klientów TP stacjonarnej i 14,6 mln klientów Orange to teraz 20,1 mln klientów nowego Orange _ - powiedział Witucki. Grupa TP ma ok. 1 200 salonów sprzedaży, z czego ok. 225 salonów to salony własne TP.

Wcześniej TP informowała, że wprowadzi markę Orange, jako główną markę handlową do 30 czerwca 2012 roku, a opłaty licencyjne wyniosą 1,6 proc. przychodów objętych rebrandingiem, z wyłączeniem części hurtowej i mniejszą opłatą dla głosowej telefonii stacjonarnej dla klientów indywidualnych. Orange Brand Services Limited pokryje 100 proc. kosztów związanych ze zmianą marki.

W czerwcu ub.r. PTC zmieniła markę Era na T-Mobile. Koszty tej operacji wyniósł ok. 100 mln zł.

bETtyzpW
Czytaj więcej w Money.pl
Telekomunikacja Polska spłaciła ponad pół miliarda euro Telekomunikacja Polska dokonała spłaty krótkoterminowego finansowania w wysokości 550 milionów euro, które zostało jej udzielone przez France Telecom
Nadroższe polskie marki. Zobacz ranking Zmiany wartości marek w roku 2011 były w dużej mierze wynikiem zmian biznesowych.
bETtyzqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)