Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Ogórek
|

Receptura Coca-Coli - tajemnica warta 100 mld dolarów?

0
Podziel się:

To jedna z najpilniej strzeżonych informacji handlowych na świecie.

Receptura Coca-Coli - tajemnica warta 100 mld dolarów?
(PAP/EPA)

Była pracownica Coca-Coli zaprzecza oskarżeniom o wykradanie tajemnic firmowych. Dwóch pozostałych oskarżonych, Ibrahim Simson z Nowego Jorku i Edmund Duhaney z Decatur przyznało się do winy podczas październikowej rozprawy. **

Joya Williams - jak podaje agencja Reuters - powiedziała podczas procesu sądowego, że choć regularnie zabierała firmowe dokumenty i e-maile do domu, nie planowała ukraść ani sprzedać żadnych informacji.

Przepis na sukces w e-mailu

Oskarżenie twierdzi, że Williams, była źródłem informacji, które zostały sprzedane za 1,5 mln dolarów. Jeśli zostanie uznana winną zarzucanych jej czynów, grozi jej 10 lat więzienia.

Jej obrońca utrzymuje jednak, że stała się ofiarą Simsona i Duhaneya, dwóch_ Jeden ze skazanych zeznał, że Williams miała otrzymać 150 tys. dolarów po wpłynięciu zapłaty za skradzione dane. _skazanych, którzy spotkali się w więzieniu w Alabamie. Duhaney zeznał w ubiegłym tygodniu, że Williams była inicjatorką planu sprzedaży ważnych dokumentów jej byłego pracodawcy.

Williams zaczęła pracę w oddziale Coca-Coli w Atlancie w marcu 2005 roku. Z upływem czasu Williams obawiała się kłopotów z zapamiętaniem wszystkich informacji dlatego zaczęła drukować e-maile i kopiować inne dokumenty firmowe, które trafiały na jej biurko.

Zawieszenie broni w wojnie Pepsi vs. Coca-Cola

Dokumenty zebrane w sprawie wskazują, że Pepsi otrzymała list od Coca-Coli w maju 2006. Osoba, która wysłała list twierdziła, że jest
_ Dostęp do tajnej receptury ma jedynie dwóch przedstawicieli firmy, którzy mają zakaz podróżowania na pokładzie jednego samolotu. _ pracownikiem na wysokim stanowisku i że może zaproponować próbki produktów i inne poufne informacje.

Po tym incydencie Coca-Cola skontaktowała się z FBI, które rozpoczęło śledztwo. Prezes Coca-Coli Neville Isdell powiedział, że firma zaostrzy po tym incydencie procedury bezpieczeństwa. Podziękował także firmie Pepsi za współpracę.

Słodkie 100 mld dolarów

Przepis na Coca Colę to jedna z najbardziej skrywanych receptur na świecie - proporcje i lista składników trzymana jest w bankowym depozycie w Atlancie. Jej wartość szacuje się na 100 mld dolarów.

Tajny przepis próbował od dwóch największych koncernów wydobyć już Sąd Najwyższy w Indiach grożąc - w przypadku nieujawnienia receptury - zakazem sprzedaży karmelowych napojów tych marek w ich kraju. Pretekstem, by wyciągnąć od gigantów pilnie strzeżoną tajemnicę było oskarżenie o zawartość szkodliwych składników w napojach. Zakaz na handel napojem wprowadzono na jakiś czas w liczącym 32 mln mieszkańców stanie Kerala, Jednak koncernom udało się wywalczyć w sądzie zniesienie rządowego zakazu. A i receptura nadal pozostała tajemnicą.

To, co już udało się ustalić analizując produkty Coca-Coli to to, że poza rozpuszczonym dwutlenkiem węgla, wodą i cukrem składnikami napoju są: wyciągu z liści Koki oraz ekstraktu z orzeszków Koli. Do mieszanki dodaje się też ekstrakty z: wanilii, pomarańczy i cytryny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)