Notowania

Recesja kosztuje miliony miejsc pracy

Do roku 2014 zlikwidowanych zostanie 2,2 mln stanowisk w administracji koncernów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/<br>iStockphoto)


*Koncerny w Europie i Ameryce Północnej będą likwidowały miejsca pracy przenosząc je do krajów rozwijających się. *

Globalny kryzys gospodarczy umacnia trend redukcji miejsc pracy w administracji koncernów. Według firmy konsultingowej The Hackett Group, w latach 2008 - 2014 w Europie i Ameryce Północnej zlikwidowanych zostanie kolejne 2,2 mln stanowisk administracyjnych.

W latach 2000 - 2007 firmy zlikwidowały już 1,4 mln miejsc pracy w działach finansowych, personalnych, zaopatrzeniu, IT, wyliczają w swoim studium eksperci The Hackett Group, Michel Janssen i Erik Dorr. Studium bazuje na analizie danych pochodzących z 4 tys. koncernów, których roczny obrót przekroczył miliard dolarów.

Duża fala redukcji kosztów w administracji rozpoczęła się w 2000 roku. Jej powodem była także racjonalizacja produkcji. Do 2007 roku ankietowane przedsiębiorstwa zaoszczędziły w ten sposób 333 mld dolarów. Kolejną falę redukcji zatrudnienia w administracji wywołała recesja: aby ocalić zysk przy załamujących się obrotach, na zwolnienia zdecydowały się głównie firmy amerykańskie.

Pojawił się także drugi silny trend: przedsiębiorstwa są zdania, że w ciągu najbliższych lat dużych wskaźników wzrostu można spodziewać się tylko w krajach rozwijających się. Dlatego przede wszystkim w tych krajach koncerny tworzą nowe miejsca pracy w administracji. Z jednej strony, ponieważ przenoszą tam swoją działalność, z drugiej, ponieważ są tam niższe płace.

Oznacza to, że 636 tys. zlikwidowanych w bieżącym roku miejsc pracy w administracji koncernów, nie powróci wraz z nadejściem koniunktury.

* [ Estonia: Bezrobocie najwyższe od 9 lat i wciąż rośnie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/estonia;bezrobocie;najwyzsze;od;9;lat;i;wciaz;rosnie,217,0,557017.html )
* [ Polacy nie liczą na poprawę na rynku pracy ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polacy;nie;licza;na;poprawe;na;rynku;pracy,110,0,552302.html )
* [ Więcej osób na garnuszku państwa ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wiecej;osob;na;garnuszku;panstwa,60,0,554556.html )
Tagi: recesja, business news, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz