Notowania

barclays
10.08.2012 10:12

Rekapitalizacja banku Barclays. Jest dochodzenie

W czerwcu 2008 r. Barclays zgromadził 4,5 mld funtów od inwestorów z Kataru i banku Sumitomo, a w listopadzie dalsze 7,1 mld z Kataru, Abu Dhabi i swoich udziałowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Barclays)

Urząd ds. ścigania malwersacji finansowych współpracuje z regulatorem brytyjskiego rynku usług finansowych w dochodzeniu ws. rekapitalizowania banku Barclays przez inwestorów z Zatoki Perskiej w 2008 roku - donosi The Independent.

Efektem dochodzenia regulatora FSA (Financial Services Authority) może być wszczęcie odrębnego śledztwa przez urząd SFO (Serious Fraud Office). Dochodzeniem FSA objętych jest m. in. czterech byłych i obecnych pracowników banku w tym dyrektor finansowy Chris Lucas.

FSA koncentruje się na prowizjach wypłaconych przez Barclaysa za dwie transze kapitałowe uzyskane przez bank w okresie kryzysu na rynkach finansowych, gdy dwie inne duże brytyjskie grupy zostały uratowane przed upadkiem z pieniędzy podatnika, a kilka banków hipotecznych sprzedanych.

W czerwcu 2008 r. Barclays zgromadził 4,5 mld funtów od inwestorów z Kataru i japońskiego banku Sumitomo, zaś w listopadzie tego samego roku dalsze 7,1 mld funtów z Kataru, Abu Dhabi i własnych udziałowców.

Transakcje te były krytykowane przez udziałowców banku, którzy stracili na zwiększeniu puli akcji i byli niezadowoleni z warunków zaoferowanych przez bank nowym inwestorom, stwiających ich w uprzywilejowanym położeniu. Kontrowersje wzbudziły też prowizje w wys. 4,2 proc. w proporcji do zgromadzonego kapitału, gdy standardowa stawka wynosi 3 proc.

Prowizję otrzymała Qatari Investment Authority - rządowa katarska agencja inwestycyjna, która pośredniczyła w uzyskaniu katarskich funduszy na rekapitalizację banku.

Laburzystowski poseł John Mann zasiadający w komisji Izby Gmin ds. skarbu i finansów powitał z zadowoleniem dochodzenie FSA, ale zaznaczył, że regulator musi nadrobić stracony czas, ponieważ powinno się ono odbyć dawno i na obecnym etapie może okazać się spóźnione.

W lipcu amerykańscy i brytyjscy nadzorcy rynku usług finansowych ukarali Barclaysa grzywną w wysokości 290 mln funtów za manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor. Sprawy tej dotyczy również parlamentarne dochodzenie zarządzone przez ministra finansów George'a Osborne'a. W następstwie skandalu do dymisji podał się szef banku Bob Diamond.

Czytaj więcej w Money.pl
Duży bank prał brudne pieniądze. Wielka kara Brytyjskie media spodziewają się, że HSBC zostanie ukarany ogromną grzywną, dwu, lub trzykrotnie przewyższającą karę 300 milionów dolarów nałożoną niedawno na Barclays Bank za fałszowanie stopy procentowej LIBOR.
Bank Światowy ujawnia: Tak drenują banki-córki Do sektora finansowego nowych krajów Unii w 2011 r. wpłynęło 48,7 mld euro kapitału, czyli o 25 procent mniej niż rok wcześniej.
Ciąg dalszy skandalu manipulowania stopami Gmin, Diamond powiedział, że "fizycznie robi mu się niedobrze", gdy czyta pochodzącą z lat 2004-07 pocztę elektroniczną maklerów.
Tagi: barclays, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz