Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Reklamy piwa tylko po 23

0
Podziel się:

Ograniczeń chce Ministerstwo Zdrowia. Piwowarzy załamują ręce i pytają: znowu..?

Reklamy piwa tylko po 23
(Nikola Bilic/Dreamstime.com)

Piwowarzy twierdzą, że nie będziemy mieli powtórki z reklamówek piwa nie do końca bezalkoholowego. Ale są wściekli na rząd, który znów chce zakazać reklamowania ich produktów w dzień.

Pomysł ograniczenia emisji reklamówek piwa w telewizji jak zwykle inspirowany jest troską o dzieci. Autorzy powrotu nieudanego rozwiązania z roku 2003 - czyli m.in. Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - przekonują, że obniża się wiek, w którym nieletni sięgają po alkohol. Już 27 proc. chłopców w wieku 11 lat sięgnęło po alkohol, a 22 proc. 15-latków przynajmniej raz upiło się.

- _ Do sięgania po alkohol dzieci zachęcają również reklamy piwa _ - mówi Money.pl dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka. - _ Dlatego postanowiliśmy walczyć o to, by jego reklamy można było emitować tylko po 23 _. - dodaje.

Czy jednak w wyniku drugiej rundy batalii ze spotami piwa w TV, możemy spodziewać się kolejnej serii reklamówek z przymrużonym okiem? Takich jak ta:

Urzędnicy zapewniają, że powtórki z Bosmana nie będzie. Tym razem zakazane będą też reklamy produktów bezalkoholowych, które mają swoje odpowiedniki zawierające alkohol.

Zresztą same browary zapewniają, że po chwyt bezalkoholowego nie sięgną, bo dojrzały i chcą działać w ramach prawa. Nie zmienia to faktu, że pomysł powrotu zakazu oceniaja bardzo negatywnie.

- _ To powtórka z groteskowego rozwiązania sprzed kilku lat. Najbardziej drażni nas to, że jest to prawo, które nie przyniesie żadnych korzyści, bo dzieci nie sięgają po alkohol pod wpływem reklam _ - mówi Money.pl Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kampanii Piwowarskiej. - _ Niestety, rządowi nie chce się analizować sytuacji i dojść do rzetelnych wniosków. Woli rozwiązania głośne i natychmiastowe, takie, jakimi można się pochwalić przed wyborcami _ - dodaje.

Denerwuje się, ponieważ w 2003 roku, gdy rząd zrezygnował z tego rozwiązania, postanowił jednocześnie, że nadawcy reklam piwa będą płacić 10 proc. podatku od zysku z emisji tych spotów. Pieniądze idą na promocję sportu wśród młodzieży. Telewizje podwyższyły więc opłaty i pieniądze te płacą browarnicy.

- _ Teraz mielibyśmy płacić też za emisję po 23.? To żałosne _ - złości się Kwiatkowski. - _ My wiemy zresztą, jaki będzie jedyny efekt wprowadzenia tego zakazu. Taki jak ostatnio. Telewizje przesuną ciekawsze programu ku 11, a w czasie reklamowym będą leciały kilkuminutowe bloki reklamówek piwa _ - wyśmiewa pomysł.

Pyta też urzedników co zrobia, gdy będziemy mieli Euro2012? Zakażą transmisji meczów, na których z pewnościa pojawią się banery z reklamami piwa?

Nie wiadomo jeszcze, kiedy prawo wejdzie w życie. Właśnie trwają prace nad jego kształtem. Wiadomo jednak, że przewiduje ono też surowsze kary dla sklepikarzy sprzedających alkohol nieletnim, a także karanie grzywną w wys 2 tys. złotych tych, którzy kupują dzieciom napoje alkoholowe.

Już za kilka tygodni może za to zostać przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy, która wprowadzi zakaz picia alkoholu na stoku narciarskim i łodzi. Przepisy te mają umożliwić policjantom kontrolę bezpieczeństwa uczestników tych sportów, a także skuteczniejsze dochodzenie odszkodowań przez poszkodowanych w wypadkach narciarskich i wodnych spowodowanych przez pijanych.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Ministerstwem Zdrowia przekonują, że nie są fanatykami do zwalczania wszystkich form i przejawów spożywania napojów procentowych. Na znak tego PARPA akceptuje nowy pomysł PO, by umozliwić od sierpnia tego roku sprzedaz piwa na stadionach piłkarskich.

- _ Policja przekonuje, że większośc burd wszczynają trzeźwi huligani, więc sprzedaż piwa nie powinna być problemem. Rozumiemy, że są ludzie, którzy potrafia pić rozsądnie i rozważnie _ - mówi dyr. Brzózka. - _ Na znak tego ruszamy niedługo z akcją: Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne. Wiemy, że konsumpcja alkoholu może być bezpieczna i że wszystko jest dla ludzi _ - dodaje.

Zobacz także:

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)