Notowania

cd projekt
22.03.2013 14:24

Rekord CD Projekt. Wszystko dzięki Wiedźminowi

Wydawca Wiedźmina zarobił najwięcej w historii. - Weszliśmy na nowy, wielki rynek - komentuje prezes Adam Kiciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
fot. mat prasowe

CD Projekt opublikował skonsolidowany zysk za zeszły rok. Firma zakończyła 2012 rok zyskiem netto na poziomie 28,12 mln zł. To więcej niż spodziewali się analitycy. To najlepszy wynik w historii Grupy CD Projekt, która w ciągu dwóch ostatnich lat zarobiła łącznie ponad 50 mln zł. - Weszliśmy na nowy, wielki rynek i osiągnęliśmy sukces - komentuje prezes Adam Kiciński.

Najważniejszy wpływ na wyniki za poprzedni rok miała sprzedaż gry _ Wiedźmin 2: Zabójcy Królów _ na konsole Xbox 360, której premiera była w kwietniu 2012 roku. – _ Po raz pierwszy nasza gra trafiła na inną platformę niż komputery PC. Weszliśmy na nowy, wielki rynek i osiągnęliśmy na nim komercyjny, artystyczny i technologiczny sukces _ – komentuje prezes CD Projekt Adam Kiciński. Jak dodaje – _ Nasze następne duże tytuły będziemy wydawać równocześnie na wszystkich najbardziej zaawansowanych platformach sprzętowych, co powinno przełożyć się na ogromny wzrost potencjału sprzedażowego kolejnych gier w stosunku do pierwszej i drugiej części Wiedźmina _ – mówi Kiciński.

Konsolowego Wiedźmina 2 docenili zarówno fani, jak i recenzenci. Gra dostała ponad 100 nagród, w tym te najważniejsze, m.in. _ Europejska Gra Roku _ oraz wyróżnienie dla najlepszej gry RPG na konsole Xbox 360 przyznane przez czytelników IGN – największego portalu poświęconego tematyce gier na świecie. _ Wiedźmin 2 _, wydany w październiku w wersji na komputery Mac także został uznany za jedną z dziesięciu najlepszych gier 2012 na to urządzenie.

Studio CD Projekt RED rozpoczęło produkcję własnych gier w roku 2002. W 2007 r. wydany został światowy hit – Wiedźmin – oparty na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Druga część Wiedźmina, w wersji na komputery PC została wydana 17 maja 2011 roku, a 17 kwietnia 2012 roku gra zadebiutowała w wersji na konsole Xbox 360. Obie gry sprzedały się na całym świecie w ponad 5 mln egzemplarzy.
Spółka pochwaliła się, że łączna sprzedaż obu części Wiedźmina przekroczyła 5 mln egzemplarzy. W samym 2012 r. sprzedano blisko 1,6 mln sztuk obu gier o Geralcie. Tak dobre wyniki dobrze wróży także sprzedaży kolejnej części sagi. _ Wiedźmin 3: Dziki Gon _ został zapowiedziany na przyszły rok i zostanie wydany równocześnie na wszystkich najbardziej zaawansowanych platformach sprzętowych, które będą na rynku w momencie premiery. Wśród nich znajdzie się konsola przyszłej generacji Playstation 4, która oficjalnie została zapowiedziana przez Sony w lutym, a studio CD Projekt RED znalazło się na liście deweloperów i producentów gier, dopuszczonych z wyprzedzeniem do najnowszej technologii Sony.

_ Wiedźmin 3 _ został zapowiedziany na łamach _ Game Informera _. To największe na świecie pismo o grach wideo poświęciło mu okładkę oraz czternastostronicowy materiał. To wyróżnienie, które spotyka tylko najbardziej oczekiwane tytuły.

Jednak CD Projekt RED to już nie tylko Wiedźmin. W maju studio ogłosiło, utworzenie drugiego zespołu deweloperskiego, który rozpoczął prace nad grą _ Cyberpunk 2077 _. To komputerowa adaptacja _ papierowego _ systemu RPG, który ma miliony aktywnych fanów na całym świecie. Jego twórca Mike Pondsmith współpracuje z CD Projekt RED przy nowym projekcie.

Futurystyczny _ Cyberpunk 2077 _ również jest bardzo oczekiwany przez graczy. W lutym tego roku w sieci zadebiutował pierwszy film promujący ten tytuł – w ciągu tygodnia od premiery został on obejrzany ponad 7 mln razy. Co ciekawe, największe zainteresowanie wzbudził wśród Amerykanów, Polacy stanowili tylko niecałe 6 proc. widzów.

Czytaj więcej w Money.pl
W tworzeniu gier komputerowych Polacy są rewelacyjni To już nie tylko Wiedźmin. Gry robimy lepiej i dużo taniej niż konkurencja.
To może być kolejny, polski hit eksportowy Poprzednie części cyfrowych wersji przygód bohatera z książek Andrzeja Sapkowskiego przebojem zdobyły światowe rynki.
Werbowali na stołówce. Dziś zarabiają miliony - _ Giełda nam niepotrzebna. Radzimy sobie sami _ - mówi Paweł Marchewka, prezes największego polskiego producenta gier.
Tagi: cd projekt, cdr, ign, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz