Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowa kradzież danych

Jak dotąd jest to największa na świecie kradzież danych z kart kredytowych i debetowych. Z systemu firmy handlowej TJX skradziono szyfrowane pliki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak dotąd jest to największa *na świecie* *kradzież danych z kart płatniczych. *Jak podaje rzecznik firmy TJX, hakerzy włamali się do systemu i ukradli około 100 plików z danymi 45,7 mln klientów (liczba poszkodowanych może jeszcze ulec zmianie). Były tam zgromadzone informacje na temat transakcji zawieranych od grudnia 2002 roku. Jak wynika z doniesień prasowych, lukę w systemie informatycznym firma znalazła w grudniu 2006 roku, nieco później niż hakerzy. Pierwsze włamanie nastąpiło prawdopodobnie już w lipcu 2005 roku.

Rzecznik firmy Sherry Lang podaje, że w przypadku przestępstwa internetowego ujęcie sprawcy jest wyjątkowo trudne, a być może w tym przypadku okaże się niemożliwe.
_ Dzień wcześniej na Florydzie zatrzymano hakerów, którzy przy użyciu skradzionych danych z kart kredytowych, dokonali zakupów w sklepach z elektroniką i upominkami o wartości 8 mln dolarów. Bardzo prawdopodobne, że tego rabunku danych dokonano również z bazy klientów TJX. _ Poszkodowana firma jest właścicielem 2500 sklepów pod markami: TK Maxx, Marshall oraz Home Goods w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii.

Jak podała firma w oficjalnym komunikacie, większość tych kart wygasła jeszcze przed kradzieżą, w przypadku pozostałych - wszystkie dane o jej posiadaczu były kodowane i dostęp do nich nie będzie prosty (co wydaje się dość naiwnym wytłumaczeniem).

Rzecznik TJX na bieżąco informuje poszkodowanych klientów o przebiegu śledztwa. Do każdego z klientów wysyłane jest powiadomienie o zagrożeniach związanych z kradzieżą danych osobowych oraz możliwościami zabezpieczenia.

Z kolei Association of Payment Clearing Services (Apacs) uspokaja klientów, że będą mogli żądać od banków zwrotu ukradzionych z kont bankowych pieniędzy. Wiadomo jednak, że procedury związane z udowodnieniem przestepstwa trwają bardzo długo i mogą być dla poszkodowanego uciążliwe. Szacuje się, że średnio ofiara takiej kradzieży straci na to ok. 600 godzin i 1400 dolarów.

Jak twierdzi ekspert z firmy doradczej FTI w rozmowie z Marketwatch, kradzież z 50 mln kart kredytowych może sfinansować funkcjonowanie małego państwa, dlatego trzeba maksymalnie przyspieszyć śledztwo.
* *Ostatnie kradzieże danych podobnej skali miały miejsce w 2003 roku, kiedy okradziono z danych 10 milionów Amerykanów oraz w 2005 roku, kiedy z centrali CardSystems Solutions wyciekły informacje na temat 40 mln kart. Szacuje się, że w pierwszym przypadku konsekwencją wpadki systemu zabezpieczeń były straty rzędu 47,6 mld dolarów, które dotknęły amerykańskie firmy.

Tagi: kradzież danych, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz