Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowy czerwiec lotniska w Krakowie

0
Podziel się:

Tto kolejny, piąty już rekordowy miesiąc w tym roku i najlepszy czerwcowy wynik w historii krakowskiego lotniska.

Rekordowy czerwiec lotniska w Krakowie
(krakowairport.pl)

Prawie 346,8 tys. pasażerów obsłużył w czerwcu tego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. To najlepszy czerwcowy wynik w historii lotniska, o 1 proc. lepszy, niż w czerwcu 2012 r. Od początku tego roku port odprawił ponad 1,66 mln pasażerów.

Jak zaznaczyła rzeczniczka krakowskiego portu Urszula Podraza, to kolejny, piąty już rekordowy miesiąc w tym roku i najlepszy czerwcowy wynik w historii krakowskiego lotniska.

Największy wzrost w czerwcu (o 7 tys. pasażerów) odnotowano na trasie Kraków-Berlin, obsługiwanej przez Air Berlin. Spośród nowych połączeń najwięcej pasażerów skorzystało z połączenia z Cork w Irlandii (ponad 4 tys. osób) wykonywanego przez Ryanair.

Według przedstawicieli krakowskiego portu w czerwcu największy wzrost ruch, wynoszący 15 proc., odnotowano na trasach obsługiwanych przez przewoźników niskokosztowych.

Od początku roku Kraków Airport obsłużył 1,66 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Od wiosny tego roku na krakowskim lotnisku trwają prace związane z rozbudową portu. Po ich zakończeniu wiosną 2015 roku jego przepustowość wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie. Obecnie może ono odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Najważniejsze inwestycje w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice to budowa nowego terminalu i przebudowa istniejącego oraz modernizacja wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Na lotnisku trwają też inwestycje związane z przebudową części operacyjnej portu: rozbudowa płyty postojowej i remont dróg kołowania. Łączna wartość tych zadań wynosi ponad 500 mln zł.

Jak poinformowała Podraza, w ramach rozbudowy portu zakończono rozbiórkę obiektów znajdujących się na terenie przeznaczonym pod budowę nowego terminalu oraz organizację zaplecza budowy. W najbliższym czasie rozpoczną się roboty przy zabezpieczeniu ścian wykopów pod ten budynek.

W strefie wewnętrznej lotniska wycięto las i rozebrano starą wojskową oczyszczalnię ścieków obok płyty postojowej w miejscu przeznaczonym na nowe stanowiska dla samolotów. W najbliższym czasie planowane jest m.in. rozpoczęcie prac przy rozbudowie płyty postojowej oraz przy przebudowie dróg kołowania Alfa i Golf.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce; w zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W tym roku planowany jest wzrost do 3,66 mln osób. W letniej siatce połączeń lotnisko ma 82 połączenia, w tym 61 regularnych i 21 czarterowych. Wykonuje je 13 przewoźników - ośmiu tradycyjnych i pięciu niskokosztowych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)