Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Restrukturyzacja TVP. Wiceminister skarbu chwali się wynikami

0
Podziel się:

Telewizja Polska zamknie rok obrotowy 2013 z wynikiem o blisko 200 milionów złotych lepszym niż rok wcześniej - powiedział Rafał Baniak.

Restrukturyzacja TVP. Wiceminister skarbu chwali się wynikami
(Labudzki/Reporter)

Poprawa wyników to efekt skutecznej restrukturyzacji. MSP oczekuje kontynuacji tego procesu.

W ubiegły piątek TVP S.A. poinformowała, że odnotowała w 2013 r. stratę bilansową na poziomie 20,5 mln zł. W 2012 r. strata wyniosła ponad 218 mln zł.

Według telewizji podstawowym powodem straty w 2013 r. było przesunięcie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji części wpływów abonamentowych w wysokości blisko 40 mln zł z grudnia 2013 r. na styczeń 2014 r. Gdyby kwota ta jeszcze w 2013 r. wpłynęła na konto spółki, wynik finansowy TVP S.A. za ubiegły rok byłby dodatni.

_ - Telewizja Polska zamknie rok obrotowy 2013 z wynikiem o blisko 200 mln zł lepszym niż rok wcześniej. Tak istotna poprawa wyników, choć pozostają na niewielkim minusie, to efekt skutecznie prowadzonej restrukturyzacji. Oczekujemy od TVP kontynuacji tego procesu, przy zapewnieniu prowadzenia działalności misyjnej na odpowiednim poziomie, i osiągnięcia w tym roku wyniku nieujemnego _ - powiedział Baniak w komentarzu przesłanym PAP.

Baniak wskazał, że w minionym roku TVP z sukcesem zakończyła proces cyfryzacji, uruchomiła telewizję regionalną (TVP Regionalna) umożliwiającą dostosowanie programu do rzeczywistych potrzeb lokalnych społeczności, a w 2014 r. ruszył pierwszy otwarty kanał dla dzieci i młodzieży - TVP ABC.

_ - Kluczowe jest dalsze poszukiwanie dodatkowych źródeł przychodów, wykorzystanie nowych technologii i możliwości, jakie daje rozwój kanałów tematycznych _ - podkreślił wiceminister.

Przychody z abonamentu w 2013 r. wyniosły 282,4 mln zł i wzrosły drugi rok z rzędu. W porównaniu z 2012 r. spółka otrzymała o 28,5 mln zł więcej, jednak w porównaniu z 2007 r. spółka uzyskała z wpływów abonamentowych o 233 mln zł mniej.

Przychody TVP z reklamy i sponsoringu w 2013 r. wyniosły 864 mln zł i były niższe o 9 proc. w stosunku do 2012 r. Spadek ten spółka tłumaczy trwającym trzeci rok z rzędu kryzysem na rynku reklamy oraz spadającymi udziałami głównych anten w następstwie zwiększenia liczby programów ogólnokrajowych po cyfryzacji telewizji naziemnej oraz utraty przewagi zasięgu technicznego przez kanały TVP.

W ramach restrukturyzacji zmniejszono zatrudnienie o 70 etatów. 31 grudnia 2013 r. w spółce zatrudnionych na etatach było 3328 osób. W zeszłym roku o 10 mln zł spadły koszty wynagrodzeń pracowników. O 18 mln zł spadły koszty funkcjonowania oddziałów terenowych.

Koszty działalności operacyjnej spółki wyniosły 1 mld 460 mln zł i w porównaniu z poprzednim rokiem zostały obniżone o prawie 66 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)