Notowania

rio
15.07.2009 09:45

Rio Tinto korumpowało Chińczyków?

Chiny wściekłe. Grożą zerwaniem 20 kontraktów na import rudy żelaza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Phil Scoville/CC/Flickr)

Przedstawiciele brytyjsko-australijskiej firmy Rio Tinto usiłowali skorumpować decydentów 16 dużych chińskich firm, uczestniczących w rozmowach na temat cen rudy żelaza - pisze pekiński dziennik _ China Daily _.

Zdaniem gazety chiński rząd rozważa obecnie możliwość anulowania 20 kontraktów na import rudy żelaza, w tym z Australii.

Tak zwana _ afera Rio Tinto _ wybuchła w Chinach 5 lipca wraz z aresztowaniem w Szanghaju jednego z menedżerów Rio Tinto, Australijczyka Sterna Hu, oskarżonego m.in. o korumpowanie chińskich urzędników.

Władze twierdzą, że dysponują niezbitymi dowodami w sprawie Hu a także zatrzymanych wraz z nim jego chińskich współpracowników. Formalnie zarzucono im szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych.

Premier Australii Kevin Rudd w środę po raz kolejny ostrzegł Chiny, że sprawa może mieć wpływ na stosunki dwustronne.

- _ Australia oczywiście ma ważne interesy gospodarcze w stosunkach z Chinami. Chciałbym jednak przypomnieć naszym chińskim przyjaciołom, że także Chiny muszą uwzględniać własne, znaczne interesy ekonomiczne w swych stosunkach z Australią i innymi handlowymi partnerami na świecie _ - oświadczył Rudd. - _ Wiele zagranicznych rządów i koncernów z baczną uwagą będzie obserwować ten przypadek, wyciągając własne wnioski _ - dodał.

Australijski rząd jeszcze w niedzielę ostrzegał, że sprawa Sterna Hu może podważyć wiarogodność Chin w oczach zagranicznych partnerów biznesowych.

Rudd, z zawodu sinolog, ostatnio oskarżany był przez opozycję o zbyt liberalną politykę wobec Pekinu oraz o to, iż sam jest sinofilem.

Tagi: rio, tinto, Australia, chiny, korupcja, szpiegostwo, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz