Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rocznica kryzysu. Lehman Brothers trzeba było ratować?

0
Podziel się:

Banki inwestycyjne miały największy udział w wywołaniu kryzysu.

Rocznica kryzysu. Lehman Brothers trzeba było ratować?
(PAP/EPA)
bESUkEBh

Media w USA i Wielkiej Brytanii przypominają o rocznicy upadłości banku Lehman Brothers, która była _ ostatecznym ciosem dla światowej gospodarki _, po którym rozpętał się finansowy kryzys - pisze dziennik _ Financial Times _.

Jeden z największych i najstarszych banków USA, który przetrwał nawet _ Wielką Depresję lat 30 _. ogłosił upadłość 15 września 2008 roku. Panika, jaką wywołało bankructwo Lehman Brothers zadała _ silniejszy cios rynkom finansowym (...) i globalnej gospodarce niż kryzys naftowy połowy lat 70. utrata kontroli nad inflacją pod koniec lat 70., czy upadek dotcomów _ pod koniec XX wieku - przypomina FT.

Agencja Reutera cytuje byłego wicegubernatora Bank Of England, Johna Gieve'a, który twierdzi, że rząd USA nie powinien był pozwolić upaść tak kolosalnej instytucji finansowej. Nie tylko bankructwo _ wyznaczyło dokładny moment, w którym ludzie stracili zaufanie do rynku _ - mówi Gieve, ale też wywołało obawy o to, że USA straciły w ogóle kontrolę nad sytuacją.

bESUkEBj

[ **

Walka z kryzysem pochłonęła już 10,8 bln dol.** ]( http://news.money.pl/artykul/walka;z;kryzysem;pochlonela;juz;10;8;biliona;dolarow,252,0,531708.html )
W kilka tygodni po upadku Lehmana było już jasne, że na świecie _ zamrożono decyzje inwestycyjne, spadła produkcja przemysłowa, a globalny obrót handlowy załamał się _ - przypomina FT.

W piątkowym wydaniu dziennika New York Times'a analitycy finansowi argumentują, że nawet gdyby nie _ rozpętało się piekło _ w związku z upadkiem Lehman Brothers, wkrótce inne bankructwo wywołałoby _ fazę paniki _, nieuniknioną na tym etapie cyklu ekonomicznego.

bESUkEBp

Jednak niedzielny NYT, pisząc o rocznicy upadku Lehmana, przypomina też o udziale wielkich banków inwestycyjnych w wywołaniu światowego kryzysu finansowego. _ - Mam krew na rękach _ - powiedział NYT Tom Ollquist, wspominając pracę dla Lehman Brothers.

Czytaj o kryzysie w Money.pl
*Beżowa Księga Fed. Są pozytywne sygnały * Koniunktura się stabilizuje lub nawet poprawia - ocenia amerykański bank centralny.
*Koniec kryzysu? Coraz więcej bankructw w Niemczech * W czerwcu niewypłacalność ogłosiło 2788 niemieckich firm.
*Czarna wizja Greenspana. Będzie kolejny kryzys * Były szef Fed uważa, że kolejne krachy będą miały inny charakter od obecnego.
*EBC i OECD korygują prognozy. Kryzys ustępuje szybciej? * PKB gospodarek OECD skurczy się o 3,7 proc. W strefie euro o 4,1 proc.
bESUkEBK
kryzys
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)