Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rodzina na swoim. Rośnie liczba kredytów

0
Podziel się

Program wygaśnie z końcem tego roku. We wrześniu udzielono 3 tys. 790 kredytów z rządową dopłatą, a w październiku - 5 tys. 131.

Rodzina na swoim. Rośnie liczba kredytów
(Reporter)
bEgxdIUR

W październiku Polacy podpisali o 35 proc. umów kredytowych w ramach programu _ Rodzina na swoim _ więcej niż we wrześniu - podali analitycy. Dodali, że najwięcej umów dotyczyło transakcji kupna mieszkań na rynku wtórnym.

Program _ Rodzina na swoim _ wygaśnie z końcem tego roku. We wrześniu udzielono 3 tys. 790 kredytów z rządową dopłatą, a w październiku - 5 tys. 131.

_ - Analitycy przewidywali ożywienia, ale nie spodziewali się aż takiego skoku - o 35 proc. To imponujący wzrost _ - powiedziała analityczka firmy doradczej Open Finance Halina Kochalska.

bEgxdIUT

Dodała, że w październiku wzrosło zainteresowanie mieszkaniami i domami używanymi, na ich zakup zaciągnięto dwa razy więcej kredytów niż przeciętnie w poprzednich miesiącach. Z 5 tys. 131 październikowych kredytów z dopłatami, na sfinansowanie zakupów na rynku wtórnym poszło ponad 2 tys. 870, co stanowi 56 proc. wszystkich kredytów.

Główny analityk firmy doradczej Expander Paweł Majtkowski przewiduje, że rekordy w _ Rodzinie na swoim _ dopiero padną. _ - Sądząc po zainteresowaniu spodziewamy się, że w listopadzie wyniki będą jeszcze lepsze niż w październiku _ - powiedział. Dodał, że także grudzień może okazać się rekordowy, tym bardziej, że aby skorzystać z programu wystarczy złożyć wniosek do końca roku.

Od 1 października tego roku obowiązują nowe limity cen metra kwadratowego mieszkań w programie _ Rodzina na swoim _. Zmiany limitów cen mają wpływ na to, jakie mieszkanie spełniające wymagania cenowe programu będzie można znaleźć w danej miejscowości na terenie określonego województwa. Według firmy doradczej CEE Property Group, limit ceny metra kwadratowego kwalifikujący do rządowego wsparcia spadł dla miast wojewódzkich od 1 października średnio o 1,6 proc.

Program _ Rodzina na swoim _ funkcjonuje od 2006 r. i pomaga w zdobyciu własnego lokum osobom nieposiadającym nieruchomości. Państwo finansuje około połowy odsetek płaconych przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Rodziny mają możliwość zakupu z preferencyjnym kredytem mieszkania o maksymalnej wielkości 75 m kw., choć dopłatę dostaną tylko do 50 m kw. Mogą też sfinansować zakup domu o powierzchni do 140 m kw., przy czym kredyt z dopłatą obejmuje dofinansowanie 70 m kw. Osoby samotne mogą kupić mieszkanie do 50 m kw., kredyt z dopłatami sfinansuje powierzchnię 30 m kw. Program obejmuje zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

bEgxdIUZ
Czytaj więcej w Money.pl
Rząd dopłaci do mieszkań. Jest nowy program Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki Morskiej Piotr Styczeń poinformował, że rządowy program Mieszkanie dla młodych został skierowany do roboczych uzgodnień wewnętrznych.
Jednak będzie łatwiej o kredyt na mieszkanie? Banki do tej pory przykręcały śrubę, teraz zdaniem ekspertów, czeka nas....
Kredyty tanieją! Płacimy tyle, co dwa lata temu Po obniżeniu przez Europejski Bank Centralny stóp procentowych, obsługa kredytów w euro jest tańsza. To się przekłada na wysokość raty.
bEgxdIVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)