Notowania

airbus
15.11.2010 17:20

Rolls-Royce wymieni wadliwe silniki w Airbusach

W Airbusach A380 stwierdzono wycieki oleju w silnikach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/STEPHEN MORRISON)

*Airbusy A380, w których silnikach stwierdzono wycieki oleju, będą przejściowo wyposażane w nowe jednostki napędowe - poinformowała AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela bliżej niesprecyzowanej agendy, nadzorującej lotnictwo. *

Źródło AP twierdzi, że dowiedziało się o tym od Rolls Royce'a, który jest producentem tych silników, i od _ niektórych _ linii lotniczych. Według tych informacji Rolls-Royce zabierze wadliwe silniki Trent 900 do naprawy, a gdy już będą sprawne, ponownie je zainstaluje.

AP odnotowuje, że Rolls-Royce odmówił skomentowania tych informacji.

Zapalenie się wyciekającego oleju było przyczyną utraty jednego z czterech silników Trent 900 przez samolot A380 australijskich linii Qantas 4 listopada. Samolot zawrócił do Singapuru i bezpiecznie wylądował. Okazało się, że kawałki metalu z silnika, który _ uległ dezintegracji _ uszkodziły ważne systemy w skrzydle samolotu. W rezultacie piloci stracili kontrolę nad drugim silnikiem i połową hamulców aerodynamicznych w uszkodzonym skrzydle. Sytuacja była _ o wiele poważniejsza, niż początkowo informowały (australijskie) linie _ - podkreśla AP.

Linie Qantas wstrzymały loty swoich sześciu A380. W trzech silnikach tych maszyn stwierdzono wycieki oleju.

Linie Singapore Airlines i Lufthansa również skontrolowały swoje A380 wyposażone w silniki Rolls-Royce'a, ale wyciek oleju stwierdzono w silniku tylko jednej z tych maszyn. Pozostałe znów latają.

Samoloty A380 australijskich linii pozostają na ziemi. Rzecznik linii Qantas, Simon Rushton, powiedział, że eksploatacja tych maszyn zostanie wznowiona po uzyskaniu _ pełnego przekonania _, że jest to bezpieczne.

Firma Rolls-Royce poinformowała w piątek, że przyczyną awarii silnika Trent 900 w samolocie A380 australijskich linii Qantas była _ konkretna część turbiny _, która spowodowała zapalenie się oleju. Rolls-Royce przyznał rację Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która w trybie pilnym poleciła liniom lotniczym ponowne sprawdzenie silników Trent 900 i wstrzymanie eksploatacji tych A380, w których stwierdzi się podejrzane wycieki oleju.

Część samolotów A380 jest wyposażona w silniki GP7200, produkowane przez Engine Alliance - joint venture General Electric i Pratt and Whitney.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t115400.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/kolejny;samolot;linii;qantas;mial;klopoty;z;silnikiem,213,0,705749.html) Kolejny samolot linii Qantas miał kłopoty z silnikiem Samolot australijskich linii, lecący do Sydney, musiał zawrócić wkrótce po starcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t16734.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/linie;qantas;zawieszaja;wszystkie;loty;airbusow;a380,235,0,704491.html) Linie Qantas zawieszają wszystkie loty Airbusów A380 Silnik jednej z maszyn eksplodował w trakcie lotu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t115399.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/awarie;australijskich;airbusow;to;nie;byl;sabotaz,111,0,706159.html) Awarie australijskich Airbusów: To nie był sabotaż Według przedstawicieli linii lotniczych Qantas to były techniczne awarie.
Tagi: airbus, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz