Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Roman Abramowicz zainwestował w technologię GTL

0
Podziel się:

Roman Abramowicz, rosyjski miliarder i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, kupił za 5 mln funtów akcje niewielkiej brytyjskiej spółki Oxford Catalysts.

Roman Abramowicz zainwestował w technologię GTL
(Gavin Rodgers / Rex Features/EAST NEWS)

Roman Abramowicz, rosyjski miliarder i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, kupił za 5 mln funtów akcje niewielkiej brytyjskiej spółki Oxford Catalysts zaangażowanej w prace nad technologią przetwarzania gazu w paliwa płynne - podał Financial Times.

Należąca do Abramowicza spółka Ervington Investments wzięła udział w nowej emisji akcji Oxford Catalysts na londyńskiej giełdzie. Za wspomnianą kwotę miliarder objął 3,5 proc. udziałów po kursie 125 pensów za akcję. Na koniec dnia cena akcji Oxford Catalysts wzrosła do 155 pensów.

Spółka pracuje nad własną technologią przetwarzania gazu ziemnego na syntetyczne paliwa, znaną powszechnie jako _ gas-to-liquids _ (GTL). Choć sama technologia znana jest od lat 20. XX wieku, to do niedawna nie była ona wykorzystywana na skalę przemysłową.

Zainteresowanie technologią GTL przywrócił koncern Shell, który w Katarze zbudował ogromny kompleks do przetwarzania gazu na paliwa płynne. Kolejny może powstać w USA, gdzie po uruchomieniu wydobycia gazu łupkowego ceny tego surowca znacząco spadły.

Oxford Catalysts zamierza pójść w nieco innym kierunku i skupić się na niewielkich instalacjach, które mogłyby być przemieszczane w zależności od miejsca wydobycia gazu. Umożliwiłoby to uniezależnienie produkcji od kosztów transportu gazu. Dodatkowo dawałoby to możliwość wykorzystywania gazu wydobywanego wraz z ropą naftową, który często jest po prostu spalany ze względu na niewielką ilość w stosunku do ropy.

Spółka założona została przez naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie i zadebiutowała na londyńskim rynku AIM w 2006 roku. Dwa lata później przejęła amerykańską spółkę Velocys, specjalizującą się w projektowaniu instalacji dla przemysłu chemicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy na sporcie można zarobić? Inwestują w sport wielkie sumy, choć niewiele mieli z nim wspólnego. Dla niektórych był to strzał w dziesiątkę, inni ponieśli sromotną klęskę.
Miliarderzy z Rosji żyją w gettach Kupują najdroższe domy świata. Mają pozłacane sofy i baseny zamieniające się w sale balowe. Po co? Ze strachu.
Nieśmiały miliarder-sierota Fascynująca historia sukcesu z wielką polityką i wielką piłką w tle.
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)