Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja bojkotuje polskich producentów żywności?

0
Podziel się:

Poseł PSL opowiada o raporcie, który skutkuje odebraniem prawa eksportu sporej grupie wytwórców mleka i mięsa.

Rosja bojkotuje polskich producentów żywności?
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

- _ Rosja stosuje przejrzyste zasady wydawania zgody na eksport żywności _- zapewnia doradca szefa Federalnej Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.

Urzędnik odniósł się w ten sposób do wypowiedzi posła PSL Krzysztofa Borkowskiego, który zwrócił uwagę na niekorzystne opinie, wystawiane polskim producentom żywności przez rosyjskich inspektorów.

Poseł Borkowski twierdzi, że po listopadowej wizycie rosyjskich inspektorów w Polsce powstał raport, który skutkuje odebraniem prawa eksportu sporej grupie polskich producentów mleka i mięsa. W opinii polityka, decyzja rosyjskich służb ma charakter polityczny i jest związana z naszym zaangażowaniem na Ukrainie.

_ - Nasza procedura wydawania certyfikatów na eksport jest wystarczająco przejrzysta _ - broni stanowiska Rosji doradca szefa Rossielhoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko. _ - Jeśli ujawnimy nieprawidłowości, to zgłaszamy je służbom weterynaryjnym danego kraju, które wszczynają śledztwo, a my prowadzimy trzymiesięczny monitoring _ - mówi rosyjski urzędnik. _ Jeśli w tym czasie nie ujawniono kolejnych naruszeń, to zakład może wznowić eksport na starych zasadach. Jeśli były, to służby danego kraju same wprowadzają ograniczenie i po jakimś czasie informują nas, czy produkcja jest już bezpieczna _ - tłumaczy Aleksiejenko.

Od kilku miesięcy Rosjanie mają sporo zastrzeżeń do polskiej żywności. Chodzi między innymi o nabiał, mięso, owoce i warzywa. Ponadto w związku z wykryciem na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń Rosja zwróciła się do służby weterynaryjnej Unii Europejskiej, by ta wstrzymała wystawianie certyfikatów na wieprzowinę wysyłaną do Rosji. W przeciwnym razie zagroziła odsyłaniem takiego mięsa.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)