Notowania

Rosja chce stworzyć własną Dolinę Krzemową

Projekt jest oczkiem w głowie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosyjski rząd uruchamia nową specjalną strefę ekonomiczną. Ulgi podatkowe mają przyciągnąć firmy. W okolicach miejscowości Skolkovo prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew chce stworzyć rosyjskie Silicon Valley.

Projekt ma powstać na zielonej łące na zachód od Moskwy. Doradcy Kremla mówią z entuzjazmem, że _ innowacyjne serce Rosji _ będzie powstawało bez żadnych barier biurokratycznych. Swoje zainteresowanie projektem wykazują już zagraniczni inwestorzy jak Siemens i Nokia.

Bariery inwestycyjne Rosja znosi nie tylko w Skolkovie, ale także w innych rejonach kraju. Ma to zachęcić inwestorów krajowych i zagranicznych do uruchomienia w tych strefach swoich zakładów produkcyjnych. Szanse na lukratywne zlecenia z przetargów mają mieć w przyszłości tylko firmy produkujące w Rosji.

Pierwsze strefy ekonomiczne przyciągają już inwestorów oferując im ulgi podatkowe oraz gotową infrastrukturę. Władzę nad specjalnymi strefami ekonomicznymi sprawuje Igor Kosow. Były menadżer banku ING został w styczniu szefem komercyjnej spółki zabiegającej o zagospodarowanie tych terenów. _ - Celem jest jak najszybsze i bezproblemowe ściągnięcie inwestorów do tych stref _ - mówi Kosow.

Kosow obiecuje, że w strefach będą mogli uruchamiać działalność także inwestorzy zagraniczni, bez płacenia łapówek i długich czasów oczekiwania. _ - Ponieważ w przypadku specjalnych stref ekonomicznych mamy do czynienia z projektami federalnymi, dysponujemy możliwościami likwidowania każdego rodzaju barier inwestycyjnych - tłumaczy . _

Jednak projekt rosyjskiej Doliny Krzemowej tkwi jeszcze w powijakach. W istniejących już strefach osiedlają się przede wszystkim usługodawcy. Produkcja odbywa się tylko w dwóch regionach.

W położonej tysiąc kilometrów na wschód od Moskwy strefie ekonomicznej w Ałabudze (Tatarstan) produkcję samochodów uruchomił Fiat. W położonym 375 kilometrów na południowy wschód od stolicy Lipezku działa od stycznia belgijski koncern metalurgiczny Bekaert.

Niektóre zagraniczne koncerny zdobywały swoje pierwsze doświadczenia w Rosji na własną rękę, w tym niemiecki Volkswagen. Pod koniec 2007 roku niemiecki koncern motoryzacyjny uruchomił produkcję samochodów w Kałudze. Gubernator regionu zajmował się osobiście ściąganiem do Kaługi dużych inwestorów zagranicznych i dzisiaj może pochwalić się efektami. W regionie powstały zakłady Volkswagena, PSA, Volvo i Nestle.

W innych regionach kraju budowę nowych zakładów produkcyjnych zagranicznym inwestorom utrudniają bariery administracyjne. W południoworosyjskim Woroneżu oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę wynosi trzy lata. W rejonie Smoleńska nie da się wybudować fabryki bez zapłacenia łapówki, twierdzą obserwatorzy rynku.

Walkę z korupcją wdraża już Tatarstan. - _ Uruchomiliśmy komórki, gdzie inwestorzy mogą zgłaszać każdy przypadek korupcji _ - mówi minister gospodarki Marat Safiullin. Tylko w ten sposób region może konkurować w walce o inwestorów. A walka już się rozpoczęła - nawet jeśli prestiżowy projekt Skolkovo istnieje na razie tylko na papierze.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Niemcy i Rosja zacieśniają współpracę gospodarczą ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;i;rosja;zaciesniaja;wspolprace;gospodarcza,96,0,644192.html )
* [ Rwanda **Doliną** **Krzemową** Afryki? ]( http://manager.money.pl/hitech/artykuly/artykul/rwanda;dolina;krzemowa;afryki,69,0,565573.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz