Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Siedemset osób trafi na bruk. Przez ekologów

0
Podziel się:

Kombinat celulozowo-papierniczy w Bajkalsku, od wielu lat oskarżany o zatruwanie najgłębszego na świecie jeziora Bajkał, został zamknięty.

Rosja: Siedemset osób trafi na bruk. Przez ekologów
(GNU FDL/Wikipedia)
bECGgdTV

Kombinat celulozowo-papierniczy w Bajkalsku, od wielu lat oskarżany o zatruwanie najgłębszego na świecie jeziora Bajkał, został zamknięty. W najbliższych dniach zwolnionych zostanie blisko 800 pracowników - ogłosiła dyrekcja zakładu.

Ogromny kompleks, zbudowany w latach 60. ubiegłego wieku na południowym brzegu Bajkału _ wstrzymał działalność i już jej nie wznowi _ - powiedział szef związku zawodowego Jurij Nabokow.

Dyrektor zakładu Aleksandr Iwanow powiedział mediom rosyjskim, że 780 pracowników zostanie zwolnionych w najbliższą środę. Około 700 osób będzie pracować nadal w elektrociepłowni, która wchodzi w skład kompleksu i która zaopatruje Bajkalsk w ciepłą wodę i ogrzewanie.

bECGgdTX

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy produkował celulozę, papier i karton. Uczeni już w fazie budowy fabryki bili na alarm z powodu jej szkodliwości dla środowiska. W październiku 2008 roku kombinat został czasowo zamknięty po protestach ekologów, ale w 2010 roku ówczesny premier Rosji Władimir Putin nakazał wznowienie działalności przez fabrykę.

W 2008 roku w kombinacie zainstalowano system oczyszczania ścieków z zamkniętym obiegiem wody. Sprawiło to, że fabryka stała się nierentowna. Musiała bowiem zrezygnować z produkcji bielonej celulozy, która przynosiła największe dochody, a która wymaga otwartego obiegu wody. Odbiorcą tego produktu był przemysł zbrojeniowy.

Fabryka miała ogromne znaczenie dla liczącego około 17 tys. mieszkańców Bajkalska. Przed wstrzymaniem produkcji w 2008 roku zatrudniała 2 tys. osób. Chociaż od lat władze debatują nad przyszłością zakładów i całego Bajkalska, w praktyce, jak zauważa agencja AFP, żadnego programu nie wprowadzono.

_ - Władze nie proponują żadnego przekwalifikowania dla zwolnionych _ - mówi Nabokow. Jak dodaje, w Bajkalsku nie ma innych zakładów, ofert pracy jest najwyżej sto, wszystkie dla mało wykwalifikowanych osób i za małą płacę. Obietnica szkoleń dla robotników złożona przed pięciu laty nie została zrealizowana - dodaje przedstawiciel związków.

bECGgdUd

Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro świata. Zajmuje powierzchnię 31,5 tys. km kwadratowych. Rozciąga się na długości 663 km. Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km. Średnia głębokość - 730 metrów, a maksymalna - 1680 metrów. Jego zasoby wodne stanowią 20 proc. światowych zasobów słodkiej wody. Występuje w nim ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt.

Według organizacji pozarządowej Bajkalska Fala Ekologiczna władze powinny teraz rozstrzygnąć, co zrobić z zalegającymi od dziesięcioleci wokół kombinatu stosami odpadów - około sześcioma milionami ton mułu zmieszanego z chlorem.

Działacz tej organizacji Maksim Woroncow powiedział, że zamknięcie zakładów było nieuniknione, ale jako _ nieodpowiedzialne z socjalnego punktu widzenia _ ocenił uczynienie tego - i zwolnienie pracowników - tuż przed zimą.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m266280.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/basf;otworzy;kolejna;fabryke;w;polsce,85,0,1360213.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chemiczny gigant inwestuje w Polsce Budowane zakłady w Środzie Śląskiej, będą największą fabryką katalizatorów koncernu w Europie. Trwa rekrutacja pracowników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m36612.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/eksperci;bezrobocie;bedzie;sie;obnizac,113,0,1356401.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bezrobocie w Polsce ma spadać Ma o tym zadecydować głównie pozytywny wpływ czynników o charakterze sezonowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/m221020.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/elektroniczne-odpady-jak-sie-ich-pozbywac,79,0,1331535.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Elektroniczne odpady. Jak się ich pozbywać? Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko podpisała umowy na odbiór zużytego sprzętu z 42 gminami.
bECGgdUy
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)