Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw z Polski

0
Podziel się:

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji poinformowała o zatrzymaniu 44 ton gruszek i jabłek..

Rosja zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw z Polski
(AlexRaths/iStockphoto)
bECtbuqJ

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji swoją decyzję uzasadniła _ coraz częstszymi przypadkami nieprzestrzegania międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych _. Instytucja poinformowała o zatrzymaniu 44 ton gruszek i jabłek z Polski z przekraczającymi _ dopuszczalne normy pozostałościami pestycydów i azotanów _.

Restrykcjami Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego objęte zostały również owoce i warzywa z krajów trzecich, ale transportowane do Rosji przez terytorium Polski.

W sobotę główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko oświadczył, że podległe mu służby mają zastrzeżenia do jakości produkcji, która trafia na rosyjski rynek z Polski._ - Mamy bardzo duże podejrzenia, że przez Polskę w wysokim stopniu płynie produkcja, która - delikatnie mówiąc - nie odpowiada deklarowanym normom _ - oznajmił Oniszczenko, cytowany przez rosyjskie media, m.in. agencję Interfax i gazetę _ Komsomolskaja Prawda _.

bECtbuqL

_ - Funkcjonują jakieś półlegalne, a często nawet kryminalne schematy, gdy do Polski zwożona jest produkcja, która później otrzymuje cechy wyprodukowanej w innym kraju, w tym w tejże Polsce, a następnie dostarczana jest przez Białoruś na rosyjski rynek _ - dodał Oniszczenko, który także kieruje Federalną Służbą do spraw nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów i szczęścia człowieka.

Główny lekarz sanitarny powiedział, że w jego uwagach nie ma żadnego podtekstu politycznego i że są one podyktowane wyłącznie troską o zdrowie Rosjan.

W ostatnim czasie rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego kilkakrotnie zgłosiła zastrzeżenia do jakości mięsa i serów, a także owoców i warzyw sprowadzanych z Polski. Rossielchoznadzor nie wykluczył nawet wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wypowiada wojnę handlową Polsce Najpierw mięso, teraz owoce i warzywa. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji ma zastrzeżenia do jakości polskich produktów.
Afera mięsna. Polacy sprawdzają mięso Zakłady, z których pochodzi mięso kwestionowane przez Rosję z powodu obecności w nim bakterii z grupy coli są obecnie kontrolowane przez służby weterynaryjne.
Rosja nie chce wojny z Polską. "Nie ma mowy" Przedstawiciel Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego twierdzi, że Polacy posługują się sfałszowanymi certyfikatami.
bECtburm
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)