Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjski oligarcha ma 220 mln dolarów długu

0
Podziel się:

Borys Bieriezowski popadł w ogromne długi prowadząc życie na wysokiej stopie, finansując polityczne akcje przeciw Władimirowi Putinowi oraz procesując się z innymi rosyjskimi bogaczami.

Rosyjski oligarcha ma 220 mln dolarów długu
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski - szara eminencja Kremla w okresie prywatyzacji z początku lat 90. - jest zadłużony na około 130 mln funtów (około 220 mln dol.) - donosi tygodnik _ Sunday Times _.

W długi popadł, prowadząc życie na wysokiej stopie, finansując polityczne akcje przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz procesując się z innymi rosyjskimi oligarchami. Finansował też pomarańczową rewolucję na Ukrainie.

Ciosem dla Bieriezowskiego była przegrana w głośnym procesie z Romanem Abramowiczem, co naraziło go na koszty sądowe szacowane na 50-100 mln funtów i zaszkodziło jego reputacji. W ubiegłym tygodniu, aby uniknąć dalszych kosztów, zawarł ugodę pozasądową z wdową i dziećmi swego dawnego wspólnika w interesach Badriego Patarkaciszwilego, który zmarł w Wielkiej Brytanii w 2008 r.

Bieriezowski zaciągnął też długi na około 80 mln funtów u różnych osób, w tym u właściciela koncernu aluminiowego Rusal Michaiła Czornoja i Maksima Bakijewa, syna byłego prezydenta Kirgistanu. Ok. 100 mln funtów wydał na rozwód z drugą żoną Galiną.

Znaczne zadłużenie skłoniło oligarchę do oszczędności. Trzy miesiące temu sprzedał posiadłość w Surrey nabytą w 2001 r. za 20 mln funtów. Zwrócił się też do córki Jekateriny i jej męża, by sprzedali posiadłość, którą dla nich kupił za 10 mln funtów. W 2009 r. sprzedał prywatny jacht za 200 mln funtów.

Bieriezowski oszczędza, nie latając już prywatnym samolotem, lecz lotami komercyjnymi. Jego willę na francuskiej Riwierze wartą 30 mln funtów przejęły francuskie i rosyjskie władze w ramach dochodzenia przeciw niemu o finansowe malwersacje.

W najbliższym czasie rosyjski biznesmen znów uda się do sądu w związku z wytoczeniem sprawy Wasylowi Anisimowi o 1,2 mld funtów (ponad 1,8 mld USD) z tytułu udziałów w koncernie Metalloinvest. Po przegranej z Abramowiczem jego szanse na wygraną z Anisimowem nie są oceniane wysoko.

_ Może to być jego ostatnia bitwa, w której liczy na to, że się finansowo odkuje _ - napisał _ Sunday Times _.

Bieriezowski dorobił się fortuny w latach 90. podczas tzw. prywatyzacji nomenklaturowej. W 2001 roku otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu przez Putina urzędu prezydenta; jest ścigany w Rosji za malwersacje finansowe, ale władze brytyjskie odmawiają wydania go.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjscy oligarchowie nabijają im kieszenie Dzięki kosztownym procesom rosyjskich oligarchów przed sądami w W. Brytanii pierwsza setka najbardziej renomowanych firm prawniczych w 2010 r. po raz pierwszy w historii osiągnęła łączny zysk przewyższający 5 mld funtów.
Unijny kraj chroni oligarchę dyktatora Bruksela miała objąć przedstawicieli białoruskiego reżimu sankcjami - zakazem wjazdu i zamrożeniem aktywów. Lublana to zablokowała.
Żąda bojkotu wyborów. To pomaga Putinowi Borys Bieriezowski, mieszkający od 12 lat w Londynie rosyjski miliarder i nieprzejednany krytyk Kremla, wezwał przeciwników premiera Władimira Putina w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji do wycofania swoich kandydatur.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)