Notowania

Przejdź na
rosyjska gospodarka
08.03.2013 17:35

Rosyjski Siewierstal wycofuje się z dużych inwestycji

O planach zamrożenia nowych projektów poinformował dyrektor generalny i główny akcjonariusz koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Micropix/Dreamstime)

Siewierstal (Severstal), jeden z największych rosyjskich producentów stali wstrzymuje realizację nowych projektów w Indiach oraz Trynidad i Tobago - podał rosyjski dziennik _ Kommiersant _.

O planach zamrożenia nowych projektów w Indiach oraz Trynidad i Tobago poinformował dyrektor generalny i główny akcjonariusz koncernu Siewierstal Aleksiej Mordaszow. Główny powód wstrzymania nowych inwestycji to brak porozumienia spółki z miejscowymi władzami i partnerami w sprawie korzystnych dla firmy warunków realizacji tych projektów.

Projekt w Trynidad i Tobago Rosjanie zaanonsowali w styczniu 2012 roku. W planach koncernu była m.in. budowa zakładu o mocy produkcyjnej 1,5 mln ton żelaza rocznie. Szacowany koszt tej inwestycji wynosił około 600 mln dolarów. Realizacją tego projektu miała się zająć spółka Severstal North America wraz z partnerami. Inwestorzy brali pod uwagę dwie miejscowe spółki państwowe - Gas Company of Trinidad and Tobago i National Energy Corporation, a także dwie firmy prywatne - Neal & Massy Holdings i Complejo Metalurgico Dominicano. Głównym odbiorcą nowego zakładu miało być przedsiębiorstwo Severstal Columbus działające w stanie Missisipi.

Z kolei w Indiach inwestor miał wybudować hutę we współpracy z miejscową spółką NMDC, która jest największym hinduskim producentem rudy żelaza. W 2011 roku partnerzy podpisali porozumienie w sprawie budowy zakładu o mocy produkcyjnej 3 mln ton rocznie. Z możliwością zwiększenia produkcji do 5 mln ton rocznie. Szacowany koszt tej inwestycji to 5 mld dolarów.

W czerwcu 2012 roku szef koncernu Siewierstal Aleksiej Mordaszow mówił o poważnych przeszkodach w realizacji hinduskiego projektu. Główną barierą był brak dostępu do surowców i infrastruktury. Ponadto partnerzy rosyjskiej spółki nie zgodzili się na przekazanie jej kontroli nad projektem. Aleksiej Mordaszow potwierdził, że trudności w Indiach nadal są i w najbliższym czasie spółka nie widzi perspektywy rozwoju tej inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamierzają stworzyć drugi Bank Światowy Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA mają podjąć decyzję o powołaniu wspólnego banku rozwoju.
Rosja ujawnia, co z poparciem dla Asada Rosja _ absolutnie nie _ zwróci się do prezydenta, by ustąpił ze stanowiska i otworzył w ten sposób drogę do zakończenia krwawej wojny.
Rosjanie wprowadzają nowy system kontroli Na przejściach z obwodem kaliningradzkim rosyjskie służby graniczne wprowadzają nowy system elektronicznej rejestracji pojazdów i testują wspólne odprawy celne i paszportowe.
Tagi: rosyjska gospodarka, rosja, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, z rynku, marketing i zarządzanie, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz